Tradícia antifašistického výstupu na Zobor pokračovala aj tento rok

Nenáročnú túru, ktorou si účastníci pripomenuli historickú udalosť a vyslovili „nie fašizmu“, sprevádzali krátke zastávky pri Svoradovej jaskyni či pri Zoborskej lesostepi.

Klub vojenskej histórie Nitra (KVH) sa opäť podieľal spolu so Spoločnosťou Ladislava Novomeského, s Mladými sociálnymi demokratmi a Frontom ľavicovej mládeže na tradícii Antifašistického výstupu na Zobor. Účastníci si tak pripomenuli 76. výročie zosadnutia partizánskej skupiny na tomto mieste. „Vlastne sme prišli dnes povedať nie fašizmu a nejakým spôsobom sa ohradiť proti tým zverstvám, ktoré sa stali v minulosti, a takisto motivovať do budúcnosti ďalších ľudí, ktorí chcú takisto povedať nie fašizmu ,a všetkým jeho podobám, ktoré sa bohužiaľ aj v našej spoločnosti vyskytujú,“ vyslovila Martina Jarošová Gašparová za stranu HLAS sociálna demokracia Nitrianskeho kraja.

Členovia nitrianskeho Klubu vojenskej histórie v dobových uniformách a s dobovou technikou svojou činnosťou už roky približujú verejnosti i takéto udalosti dejín. „My ako spoluorganizátori tohto podujatia už viacero ročníkov sa snažíme pomáhať Mladým demokratom a socialistom, ktorí toto podujatie organizujú. My si z toho historického hľadiska tiež chceme pripomínať výročie zoskoku partizánov,“ vysvetľuje predseda KVH NItra Miloš Kútny. „Takéto tradície je veľmi dôležité dodržiavať, lebo ľudia, ktorí aj tu boli vysadení, riskovali svoje životy a v podstate oni bojovali za našu slobodu. Je to náš dlh voči nim,“ dodal historik KVH Slavomír Fijalka.

Pripomienky sa zúčastnili aj predstavitelia Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku. Prvý tajomník veľvyslanectva Vladislav Kulikov spomenul, že vždy radi podporia takéto významné vojensko-historické udalosti, ktoré sa konajú pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad fašizmom a 76. výročia SNP.

KVH tvorí skupina zaoberajúca sa vojenskou históriou bez politického a extrémistického presvedčenia.

K úlohám KVH patrí podľa historika klubu aj odkrývanie právd o 2. svetovej vojne. Ich bojové ukážky či prehliadky výzbroje ste mohli vidieť vo viacerých slovenských mestách aj v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. „Okrem akcií, ktoré robievame pri príležitosti výročia oslobodenia alebo výročia SNP, sa organizujú tiež bojové ukážky. Snažíme sa mládeži a verejnosti pripomínať hrôzy 2. svetovej vojny, aby ľudia nezabudli na tieto historické vojnové časy, ktoré boli veľkým utrpením pre väčšinu národa,“ objasnil aktivity klubu jeho predseda.

Príležitosťou pre samotný výstup bola spomínaná výsadka partizánov, ktorí mali pôvodne pristáť v pohorí Tribeč.

„Potom, ako tu pristáli, sa museli dostať na pôvodné miesto určenia,“ tvrdí Artur Bekmatov z nitrianskeho klubu Spoločnosti Ladislava Novomeského. Hoci podmienky koncom septembra 1944 neboli – aj vzhľadom na sychravé jesenné počasie – jednoduché, misia 14 partizánov bola úspešná. Už o niekoľko mesiacov na Tribeči pôsobilo viac ako 500 partizánov. Ich pôsobenie na našom území mladším i starším ročníkom sprítomňuje svojimi aktivitami práve KVH Nitra.

foto: archív TV Nitrička

Priebeh výstupu a atmosféru pri pyramíde si môžete pozrieť v magazíne TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password