Topoľčany si vezmú úver na modernizáciu verejného osvetlenia

Prijatie úveru od Environmentálneho fondu vo výške 1.974.278 eur schválili mestskí poslanci.

Táto investícia zahŕňa výmenu 1817 kusov svietidiel za moderné a úsporné LED svietidlá vrátane bezdrôtového riadenia, výmenu 396 kusov nevyhovujúcich výložníkov a výmenu vzdušných neizolovaných vedení v rozsahu zhruba 13,35 kilometra.

Audit verejného osvetlenia s cestnou svetelnou signalizáciou (CSS), ktorý preskúmal stav celej sústavy verejného osvetlenia a CSS v meste Topoľčany, sa zrealizoval v roku 2021. Ten navrhol vypracovanie projektovej dokumentácie energetických a systémových opatrení s cieľom modernizácie verejného osvetlenia a CSS v meste Topoľčany. Na jar tohto roka sa uskutočnilo verejné obstarávanie na dodávateľa projektovej dokumentácie na dve etapy rekonštrukcie verejného osvetlenia.

Prvá etapa je zameraná na energeticky úsporné opatrenia, druhá etapa rieši systémové opatrenia.

Koncepcia prvej etapy ja založená na zrealizovaní efektívnej výmeny všetkých svietidiel s konvenčným svetelným zdrojom za úsporné LED svietidlá na území celého mesta s cieľom rýchleho dosiahnutia čo najvyššieho zníženia nákladov na elektrickú energiu s krátkym časom návratnosti investície. Systém bude umožňovať správcovi osvetlenia plnohodnotne regulovať a monitorovať svietidlá, a tým dosiahnuť dodatočnú výraznú úsporu na energiách s možnosťou budúcej inštalácie IoT smart senzorov a zariadení.

Foto ilustračné: pixabay.com

Televízia Nitrička

Forgot Password