Tohtoročný roj Perzeidov bude možné sledovať po večernom výstupe na Zobor

Po výstupe bude možnosť opekačky a sledovania „padajúcich hviezd“. Odvážnejší môžu prespať v domčeku na Pyramíde.

foto ilustračná: pixabay.com

Sledovanie padajúcich Perzeidov možno patrí aj k vašim obľúbeným letným zábavkám. Vrchol astronomického úkazu býva v prvej polovici augusta, v období, kedy sa koná aj večerný výstup na Zobor. Účastníci výstupu tak budú môcť „padajúce hviezdy“ sledovať zo zaujímavejšieho miesta.

Podľa Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied je roj činný od 17. júla do 23. septembra s maximom aktivity 13. augusta. Podmienky na pozorovanie tento rok sťaží Mesiac.

Prehliadku Po stopách pravekej hory organizuje Turistické informačné centrum (TIC) Nitra.

Ide o jednu zo série letných prehliadok mestom a blízkou prírodou. Pôvodne sa mala konať v inom termíne, aktuálne je však presunutá na 12. augusta. „Na prehliadku je potrebné si priniesť čelovku, vodu a pevnú obuv,“ informuje TIC.

Zraz je pri altánku pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada. Od altánku sa pôjde smerom po žltej a zelenej turistickej značke k Pyramíde a späť. Predpokladaný návrat dole je po polnoci.

Bude sa aj opekať a kto chce, môže tu prespať.

Účastníkov čaká „putovanie nočnou prírodou Zobora a hradiskom Zobor, opradené tajomstvami dávnoveku, umocnené splnom a pozorovaním najväčšieho meteorického roja Perzeidy,“ uvádza TIC.

Možnosť opekania závisí od toho, kto si čo prinesie a záujem o prenocovanie pre dve osoby v domčeku na Pyramíde je potrebné nahlásiť v TIC Nitra najneskôr do 5. augusta 2022. Spacák by vám v takom prípade nemal chýbať.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password