Tipy pre bezpečie a komfort vášho domáceho zvieratka počas silvestrovskej noci

Silvestrovské a novoročné oslavy každoročne sprevádzajú petardy, ohňostroje a žiariacu oblohu plnú farebných svetiel. Ako na ohňostroje a petardy reagujú vaši domáci maznáčikovia? A ako ich najlepšie pripraviť na silvestrovské oslavy?

Reakcie na petardy a ohňostroje sú u zvierat individuálne, záleží na charaktere vášho domáceho maznáčika. Ak váš pes alebo mačka vníma posledný deň v roku ako každý iný a strávi ho pokojne v pelechu, ste z tých šťastnejších. Bohužiaľ, nie každý má také šťastie. Psy aj mačky majú mnohonásobne vyvinutejšie zmysly, predovšetkým sluch, a preto je pre nich hluk petárd výrazne silnejší a bolestivejší, a môže dokonca viesť aj k trvalému poškodeniu sluchu.

Podľa čoho spoznáte, že je váš pes zo silvestrovských osláv v strese?

Prejavy sa môžu líšiť, no všeobecne možno povedať, že na svojom štvornohom priateľovi spoznáte, že jednoducho nie je vo svojej koži. Môže zrýchlene dýchať a nervózne pozerať očami po miestnosti v snahe nájsť príčinu hluku. Stres sa môže prejavovať aj tak, že pes nervózne pobehuje po byte, šteká, vyje či vrčí. Z nervozity vám môže zničiť topánky či nábytok, môže sa vydesene krčiť v posteli, alebo dokonca sa zo strachu pomočiť.

Ilustračný obrázok: pixabay.com

Podľa veterinára by sme nikdy nemali nechať zvieratá bez dozoru, keď vonku hlasno búchajú petardy a ohňostroje.

Zaujmite k zvieraťu pokojný postoj, aby sa pri vás cítilo v bezpečí. Dôležité v takejto stresovej situácii je to, že ich majiteľ pre nich ostáva dobrým oporným bodom. „Majte preto na pamäti, že svojim pokojným a najmä vyrovnaným správaním ako aj tónom vášho hlasu svojmu zvieratku ukazujete, že situáciu máte pod kontrolou a ani oni nemusia mať preto žiadny strach,“ píše sa na stránke veterinárnej kliniky.

Zvieratá mávajú v nepríjemných situáciách tendenciu zaútočiť.

Vyhýbajte sa taktiež pozorovaniu ohňostroja spolu so psom/mačkou na balkóne alebo za oknom, im sa to väčšinou vôbec nepáči. Prednostne spustite žalúzie, zatiahnite závesy a zatvorte všetky okná, prípadne aj dvere, aby sa hluk šíril čo najmenej,“ radí veterinárka Simona Kubičková.

Ilustračný obrázok: pixabay.com

V priebehu dňa a aj nasledujúci deň je najlepšie držať vášho štvornohého kamaráta v interiéri.

Predtým ho však samozrejme ráno aj na obed poriadne vyvenčite, aby sa rýchlo unavil. Po celý čas ho však držte na vôdzke. Dôležité je i skontrolovať mikročip, evidenčnú známku, tetovanie, menovku a kontakt na obojku. „V prípade náhlej straty je dôležité, aby ste zvieratko mohli čo najskôr vystopovať alebo byť ihneď kontaktovaný v prípade, že ho skôr nájdu iní ľudia,“ radí Kubíčková.

V každom prípade by ste mali mať pripravený kontakt na Vášho veterinárneho lekára alebo neďalekú kliniku v prípade núdze. Pohotovosť je potrebná, ak by ste si so psíkom nevedeli dať rady, ak by sa správal agresívne, alebo ak by sa zvieratku v dôsledku zhoršil jeho zdravotný stav.

Televízia Nitrička

Forgot Password