Tip na výlet: Zámocký park v Hlohovci

Vyniká pokojom a krásnou prírodou počas každého ročného obdobia.

V Zámockej záhrade sa nachádza najväčší platanový park v strednej Európe. – na 6 hektároch tu rastú desiatky platanov. Najstaršie z nich majú viac ako 200 rokov a nachádza sa tu aj najmohutnejším strom v okrese Hlohovec, ktorý je vysoký približne 40 metrov a obvod jeho kmeňa má približne 5, 5 metra. K jednému z platanov, ktorý je pri jazierku v Zámockej záhrade, sa viaže zaujímavá legenda. Jozef Erdődy, ktorý dal park vysadiť, nemohol mať so svojou manželkou deti. „Možno aj táto skutočnosť prispela k tomu, že pod platanom sa vraj tajne stretával so svojou slúžkou. Keď otehotnela, dozvedela sa o tom jeho manželka Alžbeta Mayerová a dala slúžku vyhnať,“ informujú historické pramene.

Podľa legendy sa z platana odlomil jeden z konárov, ktoré dovtedy tvorili symbol srdca. Odvtedy je vytvorené srdce z konárov otvorené.

V blízkosti bývalej hornej brány Zámockej záhrady sa podaril unikátny objav – našiel sa tu luxusne vybavený staromaďarský hrob približne z 10. storočia. Nálezy z hrobu sa dostali do zbierok Národného múzea v Budapešti.

Zdroj: sorger.sk

Počas Druhej svetovej vojny slúžil hlohovský zámok ako nemocnica Červenej armády. Po skončení vojny a po zrušení nemocnice bolo v Zámockej záhrade popravených a pochovaných 11 pacientov. Kolujú legendy o únikových tuneloch, ktoré mali viesť zo zámku cez Zámockú záhradu. „Vďaka georadarovému prieskumu v Zámockej záhrade sú skutočne potvrdené zistenia lokálnych dutín v zhruba štvormetrovej hĺbke, ktoré mali slúžiť na tento účel. Viesť mali od bataliónu smerom ku skleníkom po hrane svahu,“ vyjadril sa vedúci výskumu, Jozef Urminský.

Pobyt v záhrade však nebol kedysi pre Hlohovčanov samozrejmosťou.

Na konci 19. storočia, keď Erdődyovci vlastnili hlohovské panstvo, mali ľudia voľný prístup do parku len jeden deň v roku, a to na zámockú púť. Tá sa konala vždy 15. augusta.

Zdroj: mesto Hlohovec

Bohatstvo Zámockej záhrady sa neukrýva však len v prírode. Nachádza sa tu viac ako desiatka objektov, ktoré sú zaradené do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok, napríklad zámok, Empírové divadlo, jazdiareň, dom záhradníka či grotta s reliéfom.

Televízia Nitrička

Forgot Password