Tip na výlet: Vrch a prírodná rezervácia Žibrica

Čaká nás slnečný víkend a okolie Nitry je bohaté na prírodné krásy. Navštíviť môžete napríklad prírodnú rezerváciu, ktorá je charakteristická rozmanitou flórou, akú nikde inde na Slovensku nenájdete.

Vrch Žibrica (617 m) patrí do pohoria Tribeč a je charakteristický svojím pyramídovým tvarom, ktorý sa skladá z vápencového vrcholu a priľahlých zalesnených svahov.

Žibrica je súčasťou prírodnej rezervácie, v ktorej sa početne vyskytujú orchidey – jazýčkovec jadranský a hrachor benátsky, ktorý kvitne len na tomto mieste. Z množstva chránených a vzácnych kvetov treba spomenúť aj lipnicu badenskú, devätorník sivý, ďatelinu červenkastú, lúčovku veľkokvetú alebo cesnak guľatohlavý. Žije tu i veľa druhov vzácneho hmyzu, napríklad modlivka zelená. a z plazov tu môžeme stretnúť jaštericu zelenú či užovku hladkú.

V juhovýchodnej časti vrcholu sa nachádzajú pozostatky valu hradiska Žibrica (Zubrica), kde boli nájdené nálezy kultúr lužickej, halštatskej, laténskej a stredoveku.

Od vrcholu Žibrice vybieha smerom na východ hrebeň Vápenníka (531 m), ktorý vznikol druhohornými vápencami. Na skrasovatenej plošine sa nachádza vchod do neprístupnej krasovej priepasti hlbokej 62 m. Jej vstupnú časť tvorí jaskynný komín hlboký 40 m,“ uvádza TIC Nitra.

Zdroj: kamnavylet.sk

V podzemí možno nájsť kvapľovú výzdobu, ktorá má špecifickú žltú farbu a kvaple svojím tvarom pripomínajú karfiol. V kameňolome, ktorý sa nachádza pod Vápenníkom, sa ťaží čistý vápenec, ktorý je vhodný na pálenie vápna. „Prevažne vápencový je vrchol Kolíňanského (356 m), ktorý vybieha z masívu Žibrice hlboko do Nitrianskej pahorkatiny. Od pohoria ho oddeľuje široké sedlo, ktorým prechádza hlavná cesta vedúca z Nitry do Zlatých Moraviec a na Pohronie,“ píše sa na webe nitra.eu.

Trás, ktorými sa dá dostať na Žibricu je niekoľko. Ak sa vyberiete z Nitry, výstup na vrchol Žibrice je súčasťou náučného chodníka Zoborské vrchy. Najkratšia a najrýchlejšia trasa vedie z obce Podhorany a o niečo dlhšia trasa vedie z obce Štitáre a z obce Žirany.

Zdroj: hiking.com

Televízia Nitrička

Forgot Password