Tip na výlet: Vodné kaskády Zúgov

Vodné kaskády sa nachádzajú na severo-východnom okraji mesta Nové Zámky. Zúgov patrí medzi chránené prírodné oblasti.

Rieka sa nad vodnými kaskádami rozdeľuje na dve časti, tým je spôsobené, že sa tu nachádzajú až dve vodné kaskády. Rieka sa opäť spája do jedného celku a tečie po východnom a južnom okraji mesta. Mesto opúšťa na juho-západnej strane za lesoparkom Berek. Prístup k vodopádom Zúgov je možný autom, bicyklom alebo peši. Prístupová cesta pre motorové vozidlá sa nachádza na výpadovke v smere na Bánov. Druhá možnosť je pre cyklistov a chodcov po hrádzi pri rieke Nitre.

 Kaskády sú umelým výtvorom, sú súčasťou protipovodňových opatrení. 

Zdroj: akela.sk

Je to priam ideálne miesto pre športové vyžitie v tichom prostredí na čistom vzduchu.  Názov vodopádov je odvodený od maďarského slova zúgo, čo opisuje zvuk padajúcej, hučiacej vody. Zúgov je už vyše päťsto rokov výtvorom človeka a dnešná záhradkárska oblasť kopíruje územie stredovekého mestečka Nyárhíd. Prvú drevenú hať postavili v lokalite približne v trinástom storočí. V tom čase regulovala prívod vody pre štvorkolesový mlyn.

V roku 1598 hať spustošili Turci a jej prevádzka sa už neobnovila. Zrúcaniny odstránili až v roku 1910.

Zdroj: kamnavylet.sk

Druhú hať vymurovali na rovnakom mieste a vybudovali ju bratia Ottavio a Giulio Baldigarovci v rokoch 1573 až 1580. Vytvorili prívodný kanál do hradnej priekopy a vytvorili tak novozámockú raritu, vodopád na rovine. V roku 1663 však stavidlo zničili Turci. Čo nezničili Turci, bolo zničené 12. apríla 2015. Voda z rieky vtedy prerazila prehradenie.

Najkrajšie je tu iste na jar a v lete, ale ani takáto zima nebráni dlhým prechádzkam, hoci aj s domácimi strážcami.

Televízia Nitrička

Forgot Password