Tip na výlet: Vodná nádrž Slepčany

Len 20 minút autom z Nitry sa nachádza vodná nádrž Slepčany, ktorá ponúka okrem pokoja aj krásne prírodné scenérie.

Vodná nádrž leží neďaleko obce Slepčany, v okrese Zlaté Moravce. Priehrada má rozlohu 46 ha a dosahuje hĺbku až 4,5 metra. Jej dno je členité a tvorení ho prevažne bahno, no vyskytnúť sa môžu i zatopené stromy. Do vodnej nádrže priteká Čerešňový potok, ktorý pramení v pohorí Tribeč.

V lokalite priehrady boli nájdené dôkazy o najstaršom osídlení, ktoré siaha do obdobia začiatku neskorej doby kamennej.

Svedčia o tom dve sídliská mladšej fázy lengyelskej kultúry. Prvé sa nachádza v priestore vodnej nádrže a druhé je v lokalite rieky Žitavy. „Z obdobia doby bronzovej sú známe sídliská z jej záverečnej etapy. Pravé bolo zistené pri vodnej nádrži a druhé pri ťažbe piesku na ostrohovitom výbežku nachádzajúcom sa juhovýchodne od obce. O osídlení v období mladšej doby železnej – laténskej svedčí keramika nájdená v intraviláne obce, kde je doložené i osídlenie v období sťahovania národov a vo včasnom stredoveku,“ informuje obec na svojej stránke.

Zdroj: geocaching.com

Prvá písomná zmienka o Slepčanoch je z roku 1165 a v neskoršom období bola obec viackrát spustošená nájazdmi Turkov

Pre miestnych je priehrada užitočná najmä v lete, kedy sa v nej radi osviežia, no vyhľadávanou lokalitou je aj pre rybárov. Vyskytuje sa tu mnoho druhov rýb, medzi inými aj kapry, zubáče, šťuky, sumce či karasy. Lov nie je povolený v hornej časti priehrady, kde sa nachádza chovná časť. V prípade nízkych teplôt je možné sa na priehrade v zime korčuľovať. Pri prechádzke okolo nádrže budete mať možnosť pozorovať kačky, volavky i bociany.

Zdroj: geocaching.com

Neďaleko priehrady sa nachádza arborétum Mlyňany a nenáročnú prechádzku si môžete spraviť aj k neďalekej vyhliadkovej veži Požitavie – Širočina. Trošku náročnejší, ale stále zvládnuteľný je výstup na vrch Veľký Lysec a krásu slovenských koní budete obdivovať v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach.

Televízia Nitrička

Forgot Password