Tip na výlet: Veľký Lysec

Necelú pol hodinu od Nitry sa nachádza malebná obec Kostoľany pod Tribečom. Ak nemáte plány na víkend, Veľký Lysec je príjemným spestrením.

Nevysoký vrch Veľký Lysec je súčasťou CHKO Ponitrie a pohoria Tribeč. Aj napriek tomu, že nie je žiadny obor, môže sa popýšiť majestátnymi skalnými bralami. Vrch Veľký Lysec sa nachádza len 2 km od obce Kostoľany a je ľahko zvládnuteľný.

Výstup na Veľký Lysec je veľmi obľúbený u turistov, avšak na svoje si prídu i milovníci horskej cyklistiky s nerovným terénom.

Zdroj: kamnavylet.sk

Výstup začína pozvoľne a stúpanie po lesnej cestičke je ľahko zvládnuteľné aj pre turistov-začiatočníkov. S pribúdajúcimi výškovými metrami sa intenzita výstupu stupňuje, no samotný skalnatý vrchol Veľkého Lysca ponúka nádherné panoramatické výhľady na Zobor, Žibricu, hrad Gýmeš či panorámu Tribečského pohoria. 

Kremencové bralá sú častým cieľom skalolezcov – na skalách môžete objaviť reťaze a úchyty, ktoré využívajú pri tréningoch.

Zaujímavosťou je, že počas turistiky môžete natrafiť aj na kúsok histórie – na svahoch kopca sú zvyšky hradiska keltského pôvodu. Ak by ste mali dostatok energie a chuť prebádať aj iné zákutia pohoria Tribeč, môžete pokračovať zo Sedla pod Lyscom na vrchol Ploská. Bude na vás čakať strmé úbočie najvyššieho bodu pohoria Tribeč – Veľký Tribeč.

Zdroj: kamnavylet.sk

Vrch Veľký Lysec je jednou z mnohých zastávok Kostolianskeho náučného chodníka.

Ten sa začína v obci Kostoľany pod Tribečom a dostať sa sem dá aj po žlto vyznačených turistických chodníkoch z Kostolian, ktoré sú vzdialené približne 2 km a aj z obce Velčice. „Výšľap na vrch Veľký Lysec si môžete zvoliť aj z opačnej strany a cestou si pozrieť lesnú kaplnku Sedembolestnej Panny Márie. Trasa začína v obci Velčice – Veľký Lysec a späť a má 9,5km a 300m prevýšenie,“ dodáva portál Outdoormamas.

Zdroj: ephoto.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password