Tip na výlet: Starohutský vodopád

Vodopád sa nachádza v okolí mesta Nová Baňa, jeho výška je približne 5 metrov a leží na konci osady Stará Huta.

Stará Huta je pôvodná sklárska osada, ktorá mala názov Sklená Huta. Okrem Starohutianskeho vodopádu ponúka z prírodných zaujímavostí aj neďalekú vyhliadku Jašekova skala, ktorú objavíte po strmšom stúpaní náučným chodníkom Vojšín za Starohutianskym vodopádom, ktorý je prvou zastávkou.

Za národnú prírodnú pamiatku bol vodopád vyhlásený v roku 1977.

Zdroj: nasavoda.sk

Mnohí ho považujú za najkrajší z vodopádov, ktorý možno nájsť v sopečných pohoriach stredného Slovenska. Dostať k nemu sa dá pomerne jednoducho, no najlepšie je ísť cez Novú Baňu smerom na Starú Hutu. Na mieste sa nachádza menšie posedenie a informačná tabuľa, ktorá uvádza základné informácie o Starohutskom vodopáde.

Vodopád leží 525 metrov nad morom a je jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov.

Nachádza sa asi 300 metrov a je súčasťou Sklenného potoka. Je jedným z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov a voda padá úctyhodných päť metrov. Je obklopený krásnymi skalnými útvarmi z andezitu, teda zo sopečnej horniny. Starohutský vodopád je najlepšie navštíviť najmä v jarnom období, kedy je jeho sila rozhodne väčšia ako v iné ročné obdobia. V tomto čase má Sklenný potok najväčší prietok z dôvodu roztápajúceho sa snehu.

Zdroj: nasavoda.sk (Pohľad na Novú Baňu)

V okolí vodopádu môžete s trochou šťastia stretnúť i chránené živočíchy, ako napríklad salamandru škvrnitú, jaštericu murovanú alebo aj veľmi vzácneho raka čierneho.

Náučný chodník ďalej ponúka vyhliadku Sedlová skala (777 m n. m.), kde je okrem Štiavnických vrchov, pri vhodnom počasí, viditeľná aj Veľká Fatra či Nízke Tatry. Ak nie je hmla, poteší pohľad na osady s roztrúsenými obydliami novobanskej kotliny. Ďalšia lokalita, Bujakov vrch, je nezabudnuteľnou koncom marca, keď kvitne poniklec veľkokvetý. Na záver v Malej Lehote upúta andezitové kamenné more. Náučný chodník Vojšín má necelých 13 km a jeho absolvovanie zaberie zhruba štyri hodiny.

Zdroj: planetslovakia.sk

Inou možnosťou je návrat do Starej Huty a dvojhodinový výstup na Považský Inovec. V okolí nájdete aj značené cyklotrasy, jedna vedie aj ponad Starohutský vodopád. Poprípade si môžete pozrieť iné lokality v okolí Novej Bane – pútnické miesto Kohútovo či Zbojnícke studničky.

Televízia Nitrička

Forgot Password