Tip na výlet: Slovanské hradisko Valy

Neďaleko obce Bojná v okrese Topoľčany leží archeologické nálezisko, slovanské hradisko Bojná – Valy. Ak neviete, kam s rodinkou na výlet, návrat do slovanskej minulosti je zaujímavo stráveným voľným časom.

Slovanské hradisko Valy bolo osídlené v 8 – 9. storočí a je vzácnym náleziskom s najstaršími kresťanskými pamiatkami území Slovenska. Archeologické výskumy priniesli nálezy cenných predmetov – zbrane, železné okovy, ženské ozdoby či mužské šperky.

Vďaka vzácnym nálezom hradisko patrí medzi najsledovanejšie archeologické lokality v strednej Európe. Mnohé vzácne historické predmety sú stále ukryté v zemi a zberatelia na hradisku naďalej odkrývajú nové predmety. Väčšina z nich putuje do národných zbierok.

Lokalita je zdrojom informácií nielen z čias Veľkej Moravy, ale aj z období, ktoré vzniku Veľkomoravskej ríše predchádzali.

Vďaka archeológom sa v okolí Bojnej podarilo objaviť okrem najznámejšieho hradiska Valy i celý systém hradísk, priekopy, cesty či pozostatky po ťažení železnej rudy a zlata.

Ďalšou povinnou zastávkou by malo byť aj Archeologické múzeum Veľkej Moravy v Bojnej, kde sa nachádzajú okrem iného aj predmety, ktoré boli nájdené na hradisku Valy – Bojná.

Zdroj: kamnavyylet.sk

Hradisko ponúka i modelové rekonštrukcie Veľkomoravských obydlí a hospodárskych stavieb či domy s kamenným vykurovacím telesom. K obydliam patrili sýpky, zásobné jamy a voľne stojace pece na pečenie chleba či sušenie obilia. Remeselné dielne, hlavne kováčske, boli samozrejmou súčasťou slovanských osád.

Zdroj: pnky.sk

Ide o nenáročný výlet, ktorý môžete obohatiť aj o návštevu Ranča pod Babicou, ktorého súčasťou je i mini-ZOO, možnosť lovu a prípravy rýb, reštaurácia a taktiež detské ihrisko s množstvom atrakcií. Návšteva hradiska Valy-Bojná je vhodným tipom na celodenný výlet aj s menšími deťmi.

Lokalita sa nachádza v príjemnom, tichom a lesnom prostredí. Poskytuje oddych, relax a tiež obohacuje o spoznávanie života starých Slovanov.

Trasa na hradisko Valy Bojná

  • Z obce Bojná je hradisko vzdialené približne 8 km. Vedie sem trasa Náučného chodníka Považský Inovec Bojná: Ranč pod Babicou, Hradná dolina – Hradisko Bojná, Valy. Čas výstupu je do 1 hodiny a prevýšenie 173 m.
  • Z Nitrianskej Blatnice, cez Rozhľadňu Marhát prídeme po trase Nitrianska Blatnica – Jurko, rázcestie – Sedlo Gajda – Rozhľadňa Marhát – Jelenie jamy – Hradisko Bojná, Valy. Čas výstupu do 2 hodín a 30 minút, prevýšenie 451 m.

Televízia Nitrička

Forgot Password