Tip na výlet: Rozhľadňa na levickej kalvárii

Nad Levicami sa týči 7 metrov vysoký kríž, ktorý je vidieť už z diaľky. Pripevnený je na 22 metrov vysokej rozhľadni na najvyššom bode Levíc, levickej Kalvárii.

Rozhľadňa leží na miernom kopci na severnej strane mesta Levice. Postavená bola v roku 2013, konštrukcia je z ocele a nachádza sa v nadmorskej výške 207 m n. m. Pôvodne tu stála nefunkčná telekomunikačná veža, ktorú občianske združenie (OZ) Patrimonium servandi upravilo na vyhliadkovú vežu. Združenie je jej prevádzkovateľom a jej členovia počas otváracích hodín dohliadajú na bezpečnosť.

Výška levickej rozhľadne je 14 metrov.

Zdroj: levice.sk

Dominantu tvorí 7 metrový oceľový kríž, ktorý je osadený nad vyhliadkovou plošinou. Z vrcholu rozhľadne sa návštevníkom naskytne nádherný výhľad na časť Štiavnických vrchov, Podhorský Inovec, vrchy Sitno, Zobor. Za priaznivého počasia sa dá dovidieť až do Maďarska. V blízkosti veže sa nachádza náučno rekreačný areál Zelená učebňa, ktorý tvorí upravený lesopark s lavičkami a ohniskom. „Nájdete tu aj informačné tabule o histórií a tiež sakrálny areál, kde je upravené torzo kostolíka a nová krížová cesta,“ informuje mesto Levice na svojej webovej stránke.

Vstup na vyhliadkovú vežu je povolený deťom až od 6 rokov. 

Zdroj: lexikon.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password