Tip na výlet: Múzeum holokaustu v Seredi

Ak ste ešte nenavštívili toto miesto, tak teraz je ten správny čas. Ak ešte nemáte s rodinkou vymyslený program na výlet, pohľad do neľahkej minulosti je veľmi poučným a veľmi emotívnym zážitkom.

Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Múzeum sa nachádza v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktorý je autentickým miestom, ktoré sa viaže k tragickému obdobiu židovského života na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

Expozícia múzea obsahuje dobové dokumenty, fotografie a predmety, ktoré súvisia s prenasledovaním Židov na Slovensku.

Jedným z vystavených artefaktov je aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Súčasťou múzea je i vzdelávacie stredisko, v ktorom sa organizujú edukačné podujatia, semináre či školenia. Tie sú zamerané na oboznamovanie návštevníkov so židovskou kultúrou. Cieľom programov je priblížiť záujemcom život Židov na území Slovenska a pomôcť im pri získavaní základných vedomostí o židovskej komunite najmä v období holokaustu.

Zdroj: dromedar.sk

Múzeum je zároveň i pamätníkom všetkých zavraždených Židov zo Slovenska. Len samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých väčšina bola zavraždená.

Úlohou múzea je hovoriť o problematike antisemitizmu, rasizmu a xenofóbie v kontexte s vývojom holokaustu na Slovensku.

Múzeum v roku 2018 otvorilo ďalšiu stálu expozíciu v baraku č.3, ktorá sa zameriava na pomery, v akých počas druhej svetovej vojny žili Židia. Veľmi silnou atmosférou oplýva aj priestor so slamenými matracmi, kde čakali ľudia na svoje transporty, ktoré ich vyvážali do táborov smrti.

Zdroj: dromedar.sk

Otváracie hodiny:

  • september – jún:

Pondelok – Štvrtok: 8:00 – 15:00 hod.
Piatok: 8:00 – 12:00 hod. (iba pre organizované skupiny)
Sobota: zatvorené
Nedeľa: 9:00 – 16:00 hod.

  • júl – august:

Pondelok – Štvrtok: 9:00 – 16:00 hod.
Piatok – Sobota: zatvorené
Nedeľa: 9:00 – 16:00 hod.

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do múzea zdarma.

Televízia Nitrička

Forgot Password