Tip na výlet: Kolárovo

Kolárovo je pomerne malé mesto na Žitnom ostrove, no môže sa pýšiť unikátom celoeurópskeho rozmeru a inými zaujímavosťami.

Medzi dôležité zastávky v Kolárove jednoznačne patria vodný mlyn a najdlhší drevený zastrešený most v Strednej Európe. Okrem vodných stavieb má mesto i krásnu prírodu lužných lesov, ktoré sú jedinečné svojou faunou a flórou.

Ročne na toto čarovné miesto zavíta až 30 tisíc turistov a jeho návšteva skutočne stojí za to. 

Drevený most v Kolárove je najdlhším riečnym zastrešeným mostom v strednej Európe a je postavený z agátového dreva. Jeho dĺžka je približne 86 m a široký je 2,25 metra. Most sa nachádza zhruba v polovici severnej časti mesta Kolárovo pri Malom Dunaji. Dá sa sem dostať bez problémov pešo, na bicykli či autom.

Zdroj: ssofokles.sk

Strecha je zo vzácnych drevených šindlov a most nemá žiadne betónové piliere a v tomto prevedení by mal vydržať cca až 150 rokov.

Most vedie k ďalšej miestnej atrakcii – plávajúcemu lodnému mlynu, ktorý bol postavený za rekordných deväť dní. Postavený bol v roku 1992 ako kópia dnes už neexistujúceho mosta z 50. rokov 20. storočia. Mlyn je umiestnený na mŕtvom ramene Dunaja a sídli v ňom Múzeum vodného mlynárstva. „Je to zrekonštruovaná podoba, ktorá bola vyrobená v Slovenských lodeniciach v Komárne v roku 1982 podľa vzoru bývalého lodného mlyna v Radvani nad Dunajom,“ píše o mlyne vydavateľstvo Dajama.

Mlyn je aktuálne teoreticky funkčný, v skutočnosti však nefunguje. Dôvodom je stojatá voda ramena Dunaja.

Zdroj: hotelelenka.sk

V objekte sa nachádza niekoľko predmetov z pôvodného mlyna a je využitý ako menšia historická expozícia. Zaujímavosťou je napríklad benzínový agregát z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý pripomína malú lokomotívu. Údajne patrí medzi prvé mechanizmy na svete, vďaka ktorým vyrábali stroje rybárske siete.

Mlyn je súčasťou areálu s viacerými technickými pamiatkami a možnosťou oddychu I občerstvenia v tradičnej „Krčme u Mlyna“. Počas letnej sezóny sa v areáli koná množstvo kultúrnych a gastronomických podujatí, a tiež sa tu organizujú eko-tábory pre deti.

Televízia Nitrička

Forgot Password