Tip na výlet: Chynoriansky Háj

Chynorany sú rodiskom spisovateľa Valentína Beniaka, no zachoval sa tu aj zvyšok z pôvodne súvislých lužných lesov na západnom Slovensku, Chynorianský Háj.

Chynoriansky luh vyhlásili za štátnu prírodnú rezerváciu 1. júla 1981 a dôvodom bola ochrana posledných zvyškov lužných lesov. Štátna prírodná rezervácia sa rozkladá na ploche 44 hektárov a je posledným kúskom lužného lesa, ktorý sa nachádza na hornej Nitre. Nachádzajú sa tu aj vyše storočné duby, jasene či bresty s obvodom kmeňa nad 3 metre.

Háj sa stal domovom mnohých vzácnych druhov fauny a flóry. Nájdu sa tu množstvo motýľov, ktorých tu žije až 193 druhov.

Nachádzajú sa tu aj desiatky druhov drevín, húb, mäkkýšov, motýľov, vtákov i cicavcov. „Chynoriansky luh je známy nie tými stromami, jaseňmi, dubmi, ale najmä medvedím cesnakom. Luh bol voľakedy pre našich občanov bývajúcich v tejto starej časti obce rozdelený na určité parcely a každý tam bol vlastníkom,“ priblížil Marián Gajdoš, ktorý žije v obci Chynorany.

Zdroj: kamnavylet.sk

Drevo z Chynorianskeho luhu vraj v minulosti využívali obyvatelia na výrobu rôzneho náradia či krosien. Podľa rečí miestnych sa toto drevo sa vyvážalo do Hamburgu, kde sa z neho stavali lode.

V háji v minulosti rástlo veľa druhov liečivých rastlín. 

Ženám, ktoré sa dobre vyznali v bylinkách, hovorili vedmy a na konci dediny, pri luhu, bol takzvaný bosorácky koniec. Tieto ženy však neboli bosorky, no dobre poznali liečivú silu rastlín.

Zdroj: kamnavylet.sk

Chynoriansky Háj je ideálnou lokalitou na prechádzky v akomkoľvek ročnom období.

V Chynorianskom Háji máte možnosť nechať sa uniesť krásnou prírodou, ktorá je všade navôkol.

Televízia Nitrička

Forgot Password