Tieto zvieratá už v cirkusoch na Slovensku neuvidíte

Rezort pôdohospodárstva okrem zákazu sprísnil aj podmienky drezúry a vystupovania zvierat na verejnosti.

Nie je to tak dávno, keď mali Nitrania možnosť vidieť cválať zebru po meste. Išlo o zebru, ktorá ušla z cirkusu sídliaceho v tom čase na Klokočine. Takúto raritu už na Slovensku zrejme neuvidíte, agrorezort sprísnil a zároveň pozmenil podmienky výcviku a vystupovania zvierat v cirkusoch.

Po tom, čo štát definoval zviera ako cítiacu bytosť, bol po niekoľkomesačnom pripomienkovom konaní ukončený legislatívny proces k návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Rezort novelou veterinárneho zákona ustanovil zákaz použiť vybrané zvieratá, na verejné vystúpenia a rovnako na výcvik, za účelom verejného vystúpenia.

Vyhláška nadobudne účinnosť od 1. novembra 2019.

„Slovenská národná strana presadila zmenu definície zvieraťa, ako cítiacej bytosti. O tom, že zviera nie je vec, už preto nemusíme nikoho presviedčať a môžeme pokračovať v našej práci v oblasti ochrany práv zvierat na Slovensku. Od nástupu do funkcie si želám, aby podmienky, v ktorých sa na Slovensku držia zvieratá boli dôstojné a aby sme boli príkladom pre ostatné krajiny. To sa práve stáva realitou,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Správa potešila najmä ochranárov, ktorí dlhodobo bojovali za zákaz vystupovania divožijúcich zvierat v cirkusoch. Niektorí by podmienky ešte sprísnili na úplný zákaz vystupovania divokých zvierat na verejnosti. „Pre nízky stupeň prispôsobenia sa, znášajú divožijúce zvieratá život v zajatí najťažšie. Veľmi trpia vytrhnutím z prirodzeného prostredia divočiny a stiesnenými, na podnety chudobnými životnými podmienkami v zajatí,“ mieni Sloboda zvierat.

Kontrolu životných podmienok zvierat chovaných na Slovensku, vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa SR, prostredníctvom veterinárnych inšpektorov. V prípade zistených porušení hrozia pokuty až do výšky 20-tisíc eur.

K názorom ochranárov sa pridáva aj Ministerstvo pôdohospodárstva. „Cieľom agrorezortu je ochrániť najrizikovejšiu skupinu zvierat, ktorých použitie v cirkusoch často prekračuje, alebo je na hrane, s prekročením ich biologických a fyziologických schopností, a ktorých držanie a neustále premiestňovanie im môže spôsobovať pravidelný stres, poruchy zdravia, alebo poruchy správania,“ vysvetľuje agrorezort.

Od 1. novembra tak v cirkusoch nenájdete šelmy, primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny a žirafy.

Vyhláška okrem zoznamu zakázaných zvierat určuje podmienky drezúry a vystupovania tých zvierat, ktoré sú v cirkusoch naďalej povolené. Pri výcviku sa napríklad zakazuje používať podnety alebo látky, ktoré môžu spôsobiť bolesť či ovplyvniť vnímanie zvieraťa.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password