Tetovanie zločinu

Populárne tetovanie je na svojom vzostupe. Na ktoré tetovania si však treba dať pozor?

Ozdobiť si svoje telo obrazcami či nápismi nie je v dnešných časoch také provokatívne ako kedysi. Tetujeme sa pre vlastné potešenie, vyjadrenie svojho presvedčenia alebo náboženstva, vzdávame hold svojej rodine/blízkym, manifestujeme výhru nad zákernou chorobou a mnoho ďalšieho. Pred pár rokmi bolo však tetovanie vnímané ako znak kriminálnika, mnohokrát oprávnene. Ako hovorí aj 75-ročný obyvateľ mesta Nitry Peter, jeho generácia má zafixované, že tetovanie patrilo odsúdeným:

„Za komunistov, každý kto vyšiel z basy, priniesol si nejaké tetovanie. Mali dokonca aj jeden zvyk. Vždy keď jedného z nich pustili, ten čo išiel po ňom, pozval toho, čo bol vonku pred ním na pivo. Sadli si a vážne debatovali čo nové. Popri tom si občas ukázali aj svoje tetovania.“

Mnohé gangy používajú symboly zvečnené na svojich telách dodnes. Hispánsky gang Latina Kings využíva korunu s piatimi hrotmi. Írski neonacisti zas využívajú znak zeleného trojlístka. Členovia Yakuzy majú v skutku nádherné tetovania, ktoré by sa mohli považovať aj za umelecké diela, no vzhľadom na to, že ich gang patrí k najnebezpečnejším na svete, netreba podľahnúť trendom a nechať si bezdôvodne vytetovať napríklad koi kapra a žltú chryzantému – tá symbolizuje, že je človek pripravený zomrieť a že ho nebude mať kto pochovať. Problémy môže v určitých častiach sveta narobiť aj číslo 13 – to sa spája s notoricky zmámim gangom MS-13 pochádzajúcim z Los Angels.

Zdroj: Wiki

Iné tetovania zas znázorňujú akých násilných činov sa daný človek dopustil. Členovia brazílskych zločineckých organizácií si dávajú vytetovať klauna. Toto tetovanie znamená, že jeho majiteľ zavraždil príslušníka polície. Známa slza na tvári – pod pravým okom, zas dáva na známosť, že dotyčný spáchal vraždu alebo sa o ňu pokúsil. Nevyfarbená slza predstavovala nedokončenú vraždu, ktorú sa jej majiteľ pokúsi dotiahnuť do konca a po jej vykonaní si svoje tetovanie vyfarbí. Aby sme tomuto tetovaniu nekrivdili, v rôznych častiach sveta sa používa aj ako vyjadrenie hlbokého smútku – buď za členom rodiny alebo za blízkou osobou. Dýka cez krk symbolizuje, že daná osoba spáchala za múrmi väznice vraždu a spáchať ďalšiu nie je problém, stačí si ho najať.

Ďalšie druhy permanentných obrazcov na tele vám napovedia ako dlho bol dotyčný človek uväznený. Ruža prepichnutá dýkou je obľúbeným motívom pre kriminálnikov, ktorí dosiahli svoju dospelosť vo väzení. Ostnatý drôt na tele predstavuje, ako inak, odsúdenie a život v base. Každý uzol na drôte znázorňuje jeden rok života za mrežami. Hodinky bez ručičiek si dávajú vytetovať odsúdení, čo dostali vysoké tresty a posedia si desiatky rokov. Zvony na chodidlách dokazujú, že si človek odpykal celý svoj pridelený trest, okovy na tele zasa to, že za mrežami sedel viac než 5 rokov.

Pixabay

Iné tetovania zas môžu dostať do problémov zo zákonom aj nevedomého. Mnohé znaky sú v dnešných časoch zakázané a za ich nosenie môže človek skončiť pred súdom. Medzi zakázané tetovania môžeme zaradiť neslávne známe symboly z nacistickej éry ale aj nápisy typu A.C.A.B. (All Cops Are Bastards – Všetci policajti sú bastardi) a mnoho ďalšieho. V určitých oblastiach sveta nás môžu vládne bezpečnostné zložky predviesť pred svojich zákonodarcov za to, že naše tetovanie hrubo uráža ich kultúru. V krajinách, kde je rozšírený budhizmus a vás niekde uvidia s vytetovaným Budhom, dostanete pokutu, napomenutie alebo vás budú trestne stíhať.

Aké sú vaše tetovania?

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password