Tenisová hala na Chrenovej prejde rekonštrukciou. Zmeny zrealizujú na etapy

Výmena strechy, zateplenie, hydroizolácia… Tenisová hala na Chrenovej potrebuje obnovu.

Prvé práce začali už v stredu 23. septembra. Presne od tohto dátumu je tenisová hala na Chrenovej zatvorená, dôvodom je rekonštrukcia strechy, ktorá by podľa odhadov zhotoviteľa mala trvať približne 30 dní.

Do haly zateká na šiestich až desiatich miestach, v závislosti od intenzity zrážok.

Na nevyhovujúci technický stav strechy, zatekanie aj unikanie tepla počas zimných mesiacov a, naopak, prehrievanie v lete upozorňujú návštevníci i správca areálu už dlhé roky. Aj minuloročná informatívna správa o stave mestských športovísk vyhotovená viceprimátorom Nitry Danielom Balkom hovorí o tenisovom areáli na Chrenovej ako o mieste, ktoré si spomedzi všetkých mestských športovísk vyžaduje najväčšie investície, a to odhadom viac ako pol milióna eur. Rekonštrukcia strechy sa pôvodne mala realizovať ešte v roku 2018, kedy zmluvu s dodávateľom podpísal vtedajší primátor Jozef Dvonč. Podľa pôvodných plánov mali byť práce ukončené na konci roka, k tomu však už neprišlo. Novú zmluvu s tým istým dodávateľom podpísal o necelý rok na to súčasný primátor Marek Hattas. Aj v tomto prípade sa práce niekoľkokrát presúvali, aktuálne platí lehota ukončenia prác do 15. decembra 2020.

Zdroj: Materiál na rokovanie mestského zastupiteľstva č. 231/2019/Mesto Nitra

Neustále odkladanie spôsobilo, že momentálna situácia je podľa správcu areálu zlá natoľko, že hrozí zvýšené riziko úrazu hráčov i znehodnotenie nového povrchu kurtov. O dôležitosti výmeny strechy teda nik nepochybuje. Čo však niektorým prekáža, je absencia tepelnej izolácie, ktorá by v konečnom dôsledku znížila prevádzkové náklady haly a zvýšila komfort užívateľov areálu. Tŕňom v oku sa stala i cena rekonštrukcie.

Hydroizolácia áno, zateplenie nie

Nedostatočné teplnotechnické vlastnosti strechy sa dajú vyriešiť dostatočnou tepelnou izoláciou. To však podľa vedenia mesta nemá najvyššiu prioritu. V rebríčku dôležitosti sa na prvé miesto dostala deravá strecha, cez ktorú priamo na hraciu plochu preniká dažďová voda. Hoci vo výkaze výmer prác dodávateľa skutočne v oboch zmluvách (podpísaných Dvončom aj Hattasom) zateplenie chýba, z izolačných prác sa tu nachádza položka „hydroizolácia“ (krytina, jej položenie, kotvenie a príslušenstvo). Zateplenie má podľa radnice prísť na rad až neskôr. Tomuto rozhodnutiu pravdepodobne predchádzala diagnostika, ktorá je v podobe položky „uskutočnenie sond – posúdenie jestvujúcich konštrukcii“ vyčíslená v oboch zmluvách s dodávateľom. Rozdiel medzi pôvodnou a novou dohodou je teda len v cene (celkovej i za merné jednotky) a objeme dodaného a namontovaného materiálu (napr. Dvonč objednal 2 244 m2 krytiny, Hattas len 1 900 m2, a pod.), nie v samotnom výkone a druhu objednaných prác.

Zdroj: Zmluva o uskutočnenie prác č. j. 1983/2019/OUaR podpísaná Marekom Hattasom/Mesto Nitra
Zdroj: Zmluva o uskutočnenie prác č.j. 2422/2018/OUaR podpísaná Jozefom Dvončom/Mesto Nitra

Radnica chce obnovu tenisovej haly zrealizovať na etapy – v prevej výmenu strechy, v ďalšej zateplenie.

„V prvom rade musíme urobiť to najnutnejšie. Ešte pred pár rokmi stačilo halu zatepliť, aby sa dala vykúriť a nevznikali v nej rosné body. No medzitým sa stav strechy zhoršil natoľko, že treba začať ňou. Inak sa nám zničí nový povrch kurtov a môže prísť k zraneniu návštevníkov,“ uviedol Balko. Investícia vo výške 165-tisíc eur hradená z mestského rozpočtu tak podľa slov hovorcu Nitry Tomáša Holúbeka zachráni tohtoročnú zimnú tenisovú sezónu v hale na Chrenovej.

Obnova tenisového areálu bude prebiehať v závislosti od uvoľnených finančných prostriedkov.

„Postupnými krokmi a v rámci finančných možností zmeníme tenisovú halu k lepšiemu,“ prisľúbil primátor mesta Marek Hattas. Výmena hracích povrchov prebehla ešte v roku 2018, v roku 2020 sa užívatelia areálu dočkajú novej strechy. V pláne je aj zateplenie haly, oprava hľadiska i úprava centrálnych priestorov. Kedy sa plány zmenia na skutočnosť, však zatiaľ známe nie je.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password