Na pozíciu učiteľov, mentorov alebo pomocníkov do komunít tak nastupujú aj jednotlivci bez pedagogického minima alebo štúdia učiteľstva. To však neznamená, že nemajú žiadnu odbornú spôsobilosť. Lídri – ako nazývajú absolventov kurzov, podľa vyjadrení Teaching for Slovakia: „Študovali rôzne odbory od matematiky až po politické štúdiá, doma aj v zahraničí.“
Zapojenie týchto ľudí do vzdelávacieho systému podporuje aj hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová: „Teach for Slovakia má veľký spoločenský význam, pretože je zameraný na vzdelávanie detí so vzdelávacím hendikepom spôsobeným prostredím, v ktorom žijú.“
Ako prebieha školenie a vedenie lídrov? Podľa informácií na oficiálnej stránke projektu si záujemcovia prejdú kurzom, ktorý ich má pripraviť na budúcu prácu. Vzdelávanie lídrov prebieha počas dvoch rokov v účastníckom programe, kde pod vedením ambasádorov absolvujú tréning, v ktorom by mali načerpať skúsenosti, ako pracovať a rozvíjať komunitu, projekt alebo školu.
„Po dvoch rokoch pokračujú ako ambasádori a z rôznych pozícií a kariér vedú potrebné zmeny pre kvalitnejší a spravodlivejší vzdelávací systém,“ informuje Teaching for Slovakia.
Hoci sa zdá, že projekt je len prínosom, nie každý ma na túto novinku v oblasti vzdelávania pozitívny názor. Organizácia Teaching for Slovakia bola jedným z bodov záverečnej diskusie na štvrtkovom 19. riadnom mestskom zastupiteľstve. Poslankyňa MsZ Marta Rácová spochybňuje prínos lídrov a upozorňuje na fakt, že do školského systému sa integrujú aj ľudia bez ukončeného vzdelania v oblasti učiteľstva. „S týmto projektom som sa nestotožnila. Z môjho pohľadu je problém v tom, že len 20 % ľudí, ktorých táto organizácia vyberie a pripravuje, sú vyštudovaní učitelia. Nesúhlasím ani s tvrdením, že sú oveľa lepší a úspešnejší, ako naši učitelia “ vysvetľuje Marta Rácová.
Kameňom úrazu má byť aj niekoľkotisícová suma, ktorá bude musieť byť poskytnutá na realizáciu tejto novinky. „Nepáči sa mi, že sa chystá takáto zmluva a že si mesto bude musieť zaplatiť za takéhoto učiteľa,“ prezrádza Marta Rácová. Ako však vysvetľuje poslanec MsZ Peter Bakay, 6 tisíc eur nebude slúžiť len na 6-týždňový kurz pre lídrov, ale na celé vedenie pre dvoch učiteľov počas obdobia, čo budú pôsobiť na škole. To by malo trvať dva roky.
Okrem ministerstva školstva a samotnej prezidentky Slovenskej republiky podporuje projekt aj primátor mesta Nitry Marek Hattas, ktorého prekvapila nevôľa prijať tento program: „Naozaj som skôr čakal podporu v takýchto inovatívnych projektoch, ktoré prinášame do školstva. Ja vítam, že organizácia ako Teaching for Sovakia chce pôsobiť u nás v Nitre.“