Ťažko je ľahko žiť? Nová výstava v Nitrianskej galérii vám pripomenie otázky, ktoré ste si možno neraz položili

Zároveň ide o arteterapeutický pokus vyrovnávania sa s prežitou tragédiou.

Foto: NH

„Sú udalosti, ktoré sa nám v živote dejú, vecou náhody alebo ,vyššej moci‘? Alebo sa ,iba‘ narodíme do (ne)vhodného prostredia? Sme to my, ktorí rozhodujeme o svojom živote, alebo si len naivne fantazírujeme, že všetko mame vo svojich rukách? Čo s prázdnymi a boľavými miestami v živote?“ týmito otázkami v anotácii Nitrianska galéria uvádza najnovšiu výstavu Ťažko je ľahko žiť.

Prinesie rôzne interpretácie vystavujúcich umelcov na rôzne životné situácie a emócie.

Poukáže tiež na bolesti, prázdne miesta v živote človeka, jeho malé aj skutočné traumy a to ako ich spracováva a vyrovnáva sa s nimi. „Výstava je arteterapeutickým pokusom zmierniť prejavy posttraumatického stresového syndrómu, ktorý sa vrátil ako bumerang po prežitej tragédii kurátorky výstavy,“ uvádza Nitrianska galéria.

zdroj: NG

Úzkostná prázdnota ako jedna z prirodzených reakcií na traumu je vyjadrená vo vizuálnych dielach a textoch. „Vyjadruje túžbu po zmene, po spracovaní, vyliečení si traumy a jej dôsledkov, ktoré človeka zašnurujú a obmedzujú v jeho vitálnej existencii,“ dopĺňa galéria.

K výstave vychádza aj vreckový katalóg, ktorý je pokusom o kurátorskú lyrizovanú prózu.

Výstavu kurátorky Ľudmily Kasaj Poláčkovej uvedie vo štvrtok 15. decembra o 18.00 hod. vernisáž v Reprezentačných sálach. Verejnosť si ju bude môcť pozrieť do 19. februára 2023.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password