Takto bude vyzerať testovanie v okresných mestách nášho kraja

Niekde odporúčajú prichádzať podľa abecedy, niekde sa treba teplo obliecť, inde chýba zdravotný personál.

foto ilustračná (pixabay.com)

V Topoľčanoch odporúčajú ľuďom, aby chodili podľa abecedy

Mesto Topoľčany zverejnilo zoznam 24 odberných miest, v ktorých počas víkendu prebehne plošné testovanie. Ako upozornil mestský úrad, každé odberné miesto je prioritne určené pre obyvateľov okolitých ulíc.

Okrem priestorov základných a stredných škôl sú odberné miesta umiestnené aj na mestskom úrade, v dome kultúry, v spoločenskom dome, ale i na futbalovom štadióne či letnom kúpalisku. Radnica zároveň obyvateľom mesta odporučila, aby v rámci hladkého priebehu testovania prichádzali v sobotu na odberné miesta ľudia s priezviskom začínajúcim písmenami A až N a v nedeľu s priezviskom začínajúcim písmenami O až Ž. Zoznam odberných miest si pozriete tu.

Novozámčania sa môžu dať testovať aj v cisársko-kráľovskej jazdiarni

Obyvatelia Nových Zámkov budú môcť využiť počas víkendového celoplošného testovania celkovo 22 odberných miest vrátane jedného pojazdného odberného miesta. „Vzhľadom na krátkosť času nie je možné zabezpečiť testovanie obyvateľov podľa miesta trvalého pobytu a informovať v dostatočnom predstihu. Preto prosíme občanov, aby na testovanie využívali odberné miesta čo najbližšie k svojmu bydlisku,“ požiadala verejnosť radnica.

Počas testovania budú jednotlivé miesta monitorované a v prípade dlhších čakacích dôb budú obyvatelia nasmerovaní na iné blízke odberné miesto. Väčšina odberných miest v Nových Zámkoch je zriadená v priestoroch základných a stredných škôl, občania sa však môžu dať testovať aj v športovej hale Milénium, v Cisársko-kráľovskej historickej jazdiarni, v Dome Matice slovenskej, v kine Mier, na Okresnom úrade Nové Zámky, v Dennom centre seniorov i v priestoroch Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Kompletný zoznam odberných miest si môžete pozrieť na tomto odkaze.

testovanie covid 19
foto ilustračná (zdroj: www.unsplash.com)

V Komárne abecedný zoznam nemajú

Pripravených je 31 odberných miest na 18 adresách. „Určitý počet odberových miest bude v priestoroch, kde sa zvyčajne nachádzajú volebné miestnosti. V istých prípadoch nastala zmena, pretože pôvodné volebné miestnosti nevyhovovali hygienickým požiadavkám. Abecedný zoznam testovaných občanov nie je, to je len odporúčanie,“ uvádza mesto, ktoré odporúča občanom v prípade väčšieho množstva čakajúcich v rade, prísť na testovanie neskôr. V exteriéri majú jedno odberné miesto, celý zoznam si pozrite tu.

V Šali budú odbery väčšinou tam, kde bývajú voľby. Majú aj drive-in miesto

Ani tu sa nebude testovať podľa abecedy. „Testovanie podľa abecedy nevedie k tomu, aby bol celý proces testovania plynulejší. Ani na voľby sa nechodí podľa abecedy. Obyvatelia nech sa prídu prioritne otestovať tam, kde volia a vyhnú sa tak dlhému čakaniu v rade. Obyvatelia, ktorí chcú, môžu využiť drive-in testovanie,“ hovorí primátor Šale Jozef Belický. To bude v časti pešej zóny, kde v súčasnosti parkujú vozidlá v centre mesta. Z 18 vybraných lokalít bude 12 v Šali a 6 vo Veči. Väčšinou ide o školy a kultúrne domy, ich zoznam nájdete tu.

V Zlatých Moravciach majú myslieť na vrtochy počasia

„V prípade nepriaznivého počasia odporúčame občanom mesta zabezpečiť sa tak, aby boli chránení voči nepriaznivým podmienkam počasia,“ upozorňuje mesto občanov. Zoznam oberných miest aj s mapou si pozrite na tomto odkaze.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Levice tiež odporúčajú riadiť sa abecedným poradím

Testovaní môžu využiť ľubovoľné miesto z pripraveného zoznamu. Pre plynulý chod testovania tu však mesto odporúča občanom využiť odberné miesta v blízkosti ich bydliska. V meste Levice a mestských častiach Kalinčiakovo, Čankov, Malý Kiar a Horša je zriadených 29 odberných miest. Zoznam a odporúčaný abecedný harmonogram prichádzajúcich nájdete tu.

Vrábeľský mestský úrad zdôrazňuje, aby sa obyvatelia dostatočne obliekli

Pre neďalekú vzdialenosť mesta pridávame aj informácie o testovaní vo Vrábľoch.„Upozorňujeme, že testovanie prebieha vo vonkajších priestoroch, a preto vás všetkých vyzývame, teplo sa oblečte, pripravte sa na vrtochy počasia,“ uvádza radnica. Pripomína, že deti, ktoré ešte nemajú občiansky preukaz, sa majú preukázať kartičkou poistenca. Medzi odbernými miestami sú priestory pri školských telocvičniach, kultúrne domy, športová hala, námestie, futbalový štadión a mestský úrad. Mesto zverejnilo aj mapu, na ktorej nájdete jednotlivé odberné miesta. Zoznam aj mapu si pozriete na tomto odkaze.

V Nitre chýba zdravotný personál

Vzhľadom na to, že niektoré odberné lokality sa môžu vplyvom nečakaných situácií meniť, vytvorila radnica zoznam s mapou aj v online podobe. Príchod podľa abecedného harmonogramu nie je zatiaľ istý: „Zatiaľ to nie je oficiálna verzia. Ak to aj bude, bude to mať skôr odporúčací charakter, aby sa netvorili dlhé rady,“ uviedlo mesto na svojom facebooku.

Primátor Nitry Marek Hattas zo zasadnutia Krajskej bezpečnostnej rady písal, že mestu ešte chýbajú zdravotníci.

„Prosím, ak môžete a máte patričné vzdelanie príďte nám pomôcť. Viac info na: 0960374061 alebo 0960374065. Prihlasovanie na somzodpovedny.sk už je uzatvorené!!“ zverejnil na svojom facebooku. Zdravotníci sa môžu hlásiť na e-mailovej adrese nitrazdrav@mil.sk, a to aj v prípade, že sa už registrovali cez formulár na somzodpovedny.sk. Zdravotníkov potrebujú aj inde, prihlasovať sa môžu priamo na regionálnych veliteľstvách.

Ľudí bez domova budú dostať priamo v zariadeniach.

„Ak by vyšli pozitívni, možnosti sú dve: v prípade, že pozitívnych bude max. 3, dáme ich do nášho karanténneho centra na Amfiteátri. Ak ich bude viac, tak sa uzavrie nocľaháreň, negatívni prejdú do denného centra a pozitívni budú v nocľahárni, kde majú aj samostatný vchod a sociálne zariadenia,“ vysvetlil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password