Takmer polovica kontrolovaných podnikateľov obchádza systém

Ako sme vás už informovali pracovníci Finančnej správy SR v uplynulom mesiaci kontrolovali slovenské prevádzky. Vzhľadom na letnú sezónu išlo najmä o turisticky zaujímavé a navštevované miesta. Zamerali sa na kúpaliská, bufety, stánky, turistické centrá, okolie prírodných vodných plôch a turistických atrakcií.

Augustová akcia Turista odhlalila nemalé množstvo porušení.

V rámci nej Finančná správa (FS) vykonala 930 kontrol eKás a vydávania bločkov. „Ukázalo sa, že 52 % podnikateľov bolo poctivých a pokladničné doklady vydávali svojim zákazníkom. Naopak, 48 % z nich systém eKasa obchádzalo,“ uvádza FS. Znamená to, že takmer polovica skontrolovaných podnikateľov zadržiava daň z pridanej hodnoty, ktorú by mali odviesť. „Finančná správa však jasne ukázala, že takýto stav tolerovať nechce,“ tvrdí minister financií Eduard Heger. Poctiví podnikatelia sa podľa jeho slov dostávajú do nevýhody.

Časť z tých, ktorí systém obchádzali, zároveň žiadajú štát o pomoc v čase koronakrízy.

„V zlom rozpoložení sme prijali informáciu, že z tých 447 podnikateľov, teda z tých 48 %, ktorí si neplnili svoje povinnosti voči štátu, bolo 177 subjektov takých, ktorí zároveň počas obdobia koronakrízy požiadali štát o finančnú pomoc. Na jednej strane peniaze štátu neodvádzali, na druhej strane však neváhali požiadať o to, aby im štát peniaze dal,“ vysvetlila prezidentka FS Daniela Klučková. Správa pritom zdôrazňuje, že nešlo o malé sumy. V rámci pomoci títo podnikatelia dostali celkovo 444 000 €.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Akcia mala zmysel, tržby rástli.

Podľa Daniely Klučovej tržby vzrástli už počas kontroly. Oproti týždňu, kedy sa kontrola nevykonala, vzrástli o 19 %. Tam, kde sa zistili pochybenia, stúpli o 50 %.

Kontroly budú pokračovať. V septembri sa zamerajú na beatuy sektor.

„V merku“ budú prevádzky poskytujúce skrášľovacie procedúry: salóny krásy, kozmetika, pedikúra, manikúra, vlasová starostlivosť a pod. Stále budú kontrolovať aj ostatné prevádzky, aj tie, ktoré už v minulosti navštívili. Cieľom FS nie je prevádzky pokutovať, ale pôsobiť aj preventívne.

Pravosť pokladničných dokladov je možné skontrolovať.

Slúži na to aplikácia Over doklad, ktorá je k dispozícii pre systémy Android a iOS. „Od spustenia systému eKasa verejnosť urobila prostredníctvom tejto bezplatnej aplikácie 711 808 overení, čo predstavuje približne 25 000 overení týždenne,“ uviedla pred časom FS. Vďaka nahláseniu blokov, ktoré aplikácia vyhodnotila ako podozrivé, preverili tisíce prevádzok. Napríklad z počtu 2 351 kontrol používania eKasy, kontrolóri zistili porušenie v 1 299. „Ak aplikácia Over doklad vyhodnotí bloček ako falošný, resp. nenájdený, zákazník by mal nahlásiť čo najviac informácií, napríklad kedy a v akej prevádzke doklad dostal, v ideálnom prípade aj priložiť fotografiu pokladničného dokladu prostredníctvom tejto aplikácie,“ vysvetľuje FS.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password