Tajomstvá Nitry

Naše mesto v novej trilógii prezradí svoje záhady a odhalí mnohé (takmer) zabudnuté spomienky.

Kniha publicistu, bývalého redaktora, fotografa, autora kníh literatúry faktu Vladimíra Bártu a kolektívu: Nitra – Ako si ťa pamätáme, sa stala nitrianskym bestsellerom. Už pár dní po vydaní muselo nakladateľstvo AB ART press zahájiť dotlač.

Zdroj: MestoNITRA

Podľa vyjadrenia niektorých kritikov patrí kniha o Nitre medzi najhodnotnejšie diela literatúry faktu, aké boli o Slovenskej republike vydané v roku 2016,“ oznamuje mesto Nitra.

Medzi autormi diela nechýbali osobnosti nitrianskeho spoločensko–kultúrneho života, ako je bývalý primátor mesta Vladimír Libant, Jozef Mikloško – uznávaný diplomat, Emil Vontorčík – literárny historik, letec Milan Frišo, a mnoho ďalších.

Obrazovo-textová kniha zachytáva príbehy nášho mesta z minulého a súčasného storočia. Zaujímavosťou je, že príbehy neboli odpisované z archívov, ale ide o autentické spomienky vyrozprávané obyvateľmi mesta pod Zoborom.

Bártovým pričinením teraz vznikajú aj jedinečné diela, ktoré nesú všeobecné pomenovanie ako oral history,“ informuje mesto Nitra.

Toto dielo však nie je konečnou spoveďou našich obyvateľov. Autor sa rozhodol pre pokračovanie, to nesie názov Nitra a Nitrania 1.

Prvý diel môžeme už teraz nájsť v Nitrianskom informačnom centre. Kniha sa neskôr rozrastie o ďalšie dve časti.

Publikácia bude znova podávať informácie od reálne existujúcich obyvateľov Nitry, ktorí žili, alebo žijú dodnes. Časové obdobie sa tentokrát zameria na 2. polovicu 20. storočia, konkrétne na roky od 1854 až po rok 2014. Kniha, tak ako aj jej predchodca, bude doplnená dobovými fotografiami, alebo historickými pohľadnicami. Dočítame sa o miestnych reštauráciách, vinárniach, trhoch, športovom či spoločenskom živote. K slovu sa dostane aj nitrianska kvapľová jaskyňa, nemocnica či zoborské pivnice.

Ako žili naši predkovia, čo po nich zostalo, a ako s ich odkazom nakladáme? Tieto otázky možno nájdu odpovede práve v spomínaných knihách.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password