Tajomné miesta: Fontána v Dunajskej Strede

Reštaurácia Fontána sa nachádza v centre mesta a ponúka príjemné posedenie v útulne zariadených priestoroch. V 90. rokoch minulého storočia sa tam však odohrala krvavá dráma.

90. roky minulého storočia na Slovensku boli charakteristické tým, že na naše územie začal prenikať organizovaný zločin nielen spoza hraníc, ale vznikali tu aj nové skupiny.

V reštaurácii Fontána v Dunajskej Strede sa odohrala najväčšia mafiánska vražda v histórii Slovenska. Po streľbe zo samopalu okrem iných zahynul aj šéf tamojšieho podsvetia Tibora Pápaya. „Poprava desiatich členov skupiny pápayovcov v Dunajskej Strede pred 22 rokmi bola najmasovejšou vraždou nielen v histórii československej alebo slovenskej kriminalistiky,“ vyjadril sa k vtedajšej udalosti bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov generál Jaroslav Ivor.

Zdroj: promenu.sk

Do obľúbeného baru Pápayovcov Fontána v Dunajskej Strede vtrhli 25. marca 1999 po 19.00 traja maskovaní muži, ktorí sa vydávali za policajtov. Počas nasledujúcich niekoľkých minút postrieľali desať mužov a na mieste zahynulo deväť ľudí. Desiata obeť podľahla o niekoľko hodín neskôr v nemocnici.

Obeťami boli členovia miestnej mafie a šéf dunajskostredského podsvetia a tiež údajný vodca podsvetia na Slovensku Pápay.

Streľba trvala asi 2 minúty a potom ostalo na zemi ležať desať chlapov kaluži krvi. „Bol to hrôzostrašný pohľad. Najhoršie ale bolo, že ich nechali ležať pred Fontánou,“ spomína na udalosť svedok tragédie.

Foto: TASR – Štefan Puškáš

Za udalosťou známou ako “Masaker vo Fontáne” stáli Arpád Szamaránsky, Bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Ľudovít Sátor a Andrej Raisz. 

Skupina dobre vedela, že v osudný večer bude Tibor Pápay aj so svojimi druhmi v dunajskostredskej reštaurácii Fontána. Pápayovci vynechali bezpečnostné opatrenia, ktoré vždy vykonávali pri stretnutiach vo Fontáne. Neboli zbrojení a pravdepodobne malo ísť o dôležité stretnutie. Bola to však pasca a príprava na popravu.

Po dlhých rokoch reštaurácia funguje ďalej a udalosť návštevníkom pripomína iba spomienková tabuľa. Mnohí ľudia už dávno zabudli na krvavú drámu, ktorá sa tu odohrala.

Zdroj: Reštaurácia Fontána (facebook)

Mafiáni so svojim šéfom Tiborom Pápajom ležia na tamojšom cintoríne. Arpád, Szilárd a Čaba sa síce dožili obžaloby kvôli zorganizovanej vražde, no neskôr boli taktiež mŕtvi. Kto mal mať z akcie najväčší prospech, dodnes nepreukázala ani slovenská justícia.

Televízia Nitrička

Forgot Password