Systém nitrianskych ordinácií v núdzovom režime

Svetová pandémia zmenila zdravotnícky systém. Kedy a kde nájdeme svojich lekárov?

Obmedzený režim postihol všetky okresy, náš Nitriansky nie je výnimkou. Lekárov zastihnete na ich pracovisku prevažne v doobedných hodinách od 8.00 do 12.00. Oftalmológovia – oční doktori v poliklinike na Klokočine si ordinačné dni rozdelili.

„My sme sa vlastne dohodli tak, že vždy ambuluje jeden očný lekár s tým, že je napísaný rozpis na každej ambulancii. Ten vyšetrujúci lekár vyšetruje akútne stavy,“ vysvetľuje Edita Svrčeková, očná lekárka.

Pixabay

Vyšetriť vás však môžu len v prípade vážnych problémov. „Vyšetrujeme len akútne stavy s tým, že pacient zavolá telefonicky ordinujúcemu lekárovi a povie mu o čo ide. Zisťujeme anamnézu, popíše nám aké sú jeho akútne ťažkosti. Pokiaľ je to nutné, dohodneme sa s ním, kedy príde do ambulancie,“ informuje Edita Svrčeková.

Núdzové a bolestivé stavy prijímajú aj stomatológovia – zubní lekári. „Vyšetrujeme len a len akútnych. Podľa problémov si zadelíme pacienta tak, aby sa pacienti v čakárni nestretávali. Pacient príde na určitú hodinu, aby bola čakáreň prázdna,“ ozrejmuje Jarmila Holecová, zubná lekárka.

Pixabay

Pod krízové fungovanie sa podpísal aj nedostatok ochranných pomôcok. Rúška, rukavice, respirátory sú momentálne nedostatkový tovar.

„My nemáme nič, nemáme rúška, rukavice, nič. My robíme tvár na tvári. Keď vyšetrujeme pacienta, tak sa v podstate aj v slzách nachádza kontaminácia,“ prezrádza jedna z očných lekárok.

Lekári ale aj vláda žiada ľudí, aby sa nechávali vyšetriť len v prípade vážnych zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú starostlivosť odborníka. Pred vstupom do akejkoľvek ordinácie však treba zavolať príslušnému lekárovi a informovať ho o svojom zdravotnom stave. Doktor vás usmerní a navrhne ďalší postup.

Pixabay

Pre viac informácií si pozrite reportáž našej TV Nitričky tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password