Bubnovačka opäť pripomenie dôležitosť ochrany detí pred násilím

Podujatie, ktoré sa už siedmy rok koná preto, aby bolo deti lepšie počuť, ovplyvnila súčasná situácia.

zdroj: archív TV Nitrička/ilustračná (unsplash.com)

Situácia nás posledné mesiace núti tráviť oveľa viac času doma. A častejšie sa hovorí aj o domácom násilí. Prítomnosť koronavírusu v spoločnosti má vplyv tiež na psychický stav. Nervozita, finančné problémy, ale napríklad aj rôzne závislosti sa v tomto období môžu prejaviť ešte výraznejšie. Najbezbrannejšími obeťami domáceho násilia sú však deti, ktoré nie vždy vedia vyjadriť svoje pocity.

Nitrianske Centrum Slniečko aj tento rok tradičným podujatím pripomína dôležitosť ochrany detí pred násilím.

Nezisková organizácia sa už 20 rokov venuje pomoci obetiam domáceho násilia, týraným a sexuálne zneužívaným deťom. Včasnú pomoc a prevenciu od roku 2014 zdôrazňuje celoslovenským podujatím Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“ „Násilie na deťoch je tu, je okolo nás, aj keď ho často nevnímame, nevidíme. Uzatvorenie v domovoch počas pandémie prinieslo aj zvýšenie našej vnímavosti na to, čo sa deje okolo. A zrazu, keď sme ostali doma spozorneli sme, že ten detský plač nie je sem-tam, že je pravidelný, že mu niečo vždy predchádza,“ vysvetľuje Centrum.

zdroj: TV Nitrička

Siedmy ročník podujatia bude pre momentálnu situáciu s koronavírusom prebiehať inak.

Počas minulých ročníkov sa do bubnovania zapojilo viac ako 55 tisíc detí a dospelých. Tento rok ale nie je možné bubnovať na uliciach, námestiach, dvoroch a v telcvičniach, preto sa školy do bubnovania zapoja v triedach a „aj dištančne pri obrazovkách počítačov 19. novembra 2020, v čase 10:00 – 11:00, a takto netradične si pripomenieme, že hlas detí je dôležitý,“ objasnilo Centrum.

„Ochrana pred násilím musí byť komplexná a venovať sa jej musíme na všetkých úrovniach a spoločne. Nosným pilierom ochrany je prevencia. Som hrdá na to, že práve v oblasti prevencie sa nám podarilo vytvoriť a rozbehnúť preventívny program KOZMO a jeho dobrodružstvá, ktorý s deťmi už v predškolskom veku veľmi citlivo a komplexne otvára témy násilia,“ hovorí Mariana Kováčová, zakladateľka Centra Slniečko, n. o.

Podujatie organizuje Centrum Slniečko v spolupráci s Národným kooridnačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password