Sviečka za nenarodené deti

2. november patrí tým najmenším stvoreniam, ktoré tu s nami mali byť, ale život to zariadil inak.

Onedlho si budeme pripomínať Pamiatku zosnulých. Vedeli ste, že tento deň zároveň patrí všetkým deťom, ktoré sa z rôznych dôvodov nemohli narodiť? Určite máte vo svojom okolí ľudí, ktorí si touto náročnou stratou prešli, v tom horšom prípade máte aj osobnú skúsenosť. Strata sa však nemusí týkať iba spontánnych potratov.

Zdravotnícke zariadenia SR zaznamenali v roku 2019 spolu viac ako 15-tisíc potratov.

Vykonaných umelých prerušení tehotenstva bolo 7 153, iba o niečo menej žien prežilo v minulom roku spontánny potrat.

zdroj: www.nczisk.sk

Najviac potratov (7,3 ‰.) na 1 000 žien pripadalo v roku 2019 na ženy vo veku 20 – 24 rokov.

Podľa územia zdravotníckeho zariadenia bolo najviac umelých prerušení tehotenstva vykonaných v Nitrianskom kraji (35,7 %), nasledoval Banskobystrický (13,2 %), Košický (11,9 %) a Bratislavský kraj (11,4 %). Najmenej umelo vykonaných potratov bolo v Žilinskom kraji (5,3 %).

zdroj: unsplash.com

Fórum života

Fórum života už od roku 2003 organizuje kampaň Sviečka za nenarodené deti na podporu rodín, najmä žien, postihnutých stratou vytúženého dieťaťa. Zapálením sviečky v čase Pamiatky zosnulých máte aj vy možnosť prejaviť súcit, či ukázať, že vám záleží na každom ľudskom živote – aj na tom nenarodenom. Kampaň sa dá podporiť finančne zapálením virtuálnej sviečky, viac informácii nájdete na tejto stránke.

V tento deň môžete zapáliť aj skutočnú sviečku, ktorá je tichou spomienkou na všetky deti, ktorým z rôznych dôvodov nebolo dopriate narodiť sa.

zdroj: sviecka.forumzivota.sk

OZ Fórum života sa v súčasnosti sústredí aj na projekty pomáhajúce ženám, ktoré sa tehotenstvom ocitli v náročnej životnej situácii. Mnohé z nich vďaka materiálnej pomoci nachádzajú zmysel ponechať si dieťa. Fórum života od roku 2018 sieťuje aj ďalšie pomáhajúce organizácie vo všetkých krajoch Slovenska v projekte Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password