foto ilustračná: pixabay.com
Deje sa tak najmä počas aktuálnej dovolenkovej sezóny. „Naši príslušníci sa stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, výrobkami z krokodílej či hadej kože alebo s tradičnou čínskou medicínou,“ uvádza hovorkyňa FS Martina Rybanská.
Spomienky, ktoré si dovolenkári privážajú z exotickejších krajín, sú neraz vyrobené z ohrozených druhov rastlín alebo živočíchov a podliehajú Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Podľa Finančnej správy je viac ako 37 tisíc pod dohľadom príslušných orgánov a obchod s takmer 1100 druhmi je úplne zakázaný.
Colníci preto upozorňujú cestujúcich, aby si premysleli, čo si balia do batožiny pred návratom domov.
„Bez platných povolení nie je možné doviezť si napríklad koraly, výrobky z morských korytnačiek, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu (ktorá môže obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín), šperky a iné predmety zo slonoviny, či výrobky z iných častí tiel slonov,“ informuje Martina Rybanská.
Povolený nie je tiež dovoz náramkov z pancierov korytnačiek či kožušiny z tigra, leoparda, jaguára a iných mačkovitých šeliem.
Podľa platnej legislatívy si cestujúci bez povolení môžu z tretích krajín doviezť v osobnej batožine len vybrané suveníry.
Je medzi nimi napríklad kaviár jeseterotvarých rýb v stanovenom množstve a vo vhodných obaloch. Z dažďových palíc vyrobených z kaktusov opunciovitých, ulít krídlatca veľkého a niektorých lastúr si môžu dovolenkári doniesť maximálne 3 kusy, pričom sa sleduje aj ich hmotnosť.
Morské koníky sú povolené v maximálnom množstve 4 mŕtve exempláre na osobu, rovnako aj mŕtve spracované exempláre krokodílov, okrem mäsa a poľovníckych trofejí. Colníci uvádzajú tiež obmedzenia v prípade exemplárov z dreva „agarwood“. Týkajú sa triesok, oleja, korálikov alebo aj modlitebných ružencov.
Prípadná výška sankcie sa určuje podľa toho, či prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo delikt.
V prípade colného priestupku možno podľa závažnosti porušenia predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eur. Hroziť môže aj trestné stíhanie s odňatím slobody na dobu až 8 rokov. Podľa Finančnej správy sa však vďaka osvete darí počet prípadov každý rok znižovať.