Viete vydržať mesiac bez alkoholu, alebo je to pre vás problém? Vyskúšajte „Suchý február“

Alkohol je metla ľudstva. Popíjanie je náš národný šport. Dáš si za jeden? Daj si aj do druhej nohy… Asi každý z nás niekedy v živote počul tieto vety. Koľko ale stačí na to, aby sa z „nevinného“ popíjania stala závislosť, pre ktorú trpí celá rodina?

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Reakciou na problémy s alkoholom sa stala česká kampaň Suchej únor, ktorá sa tento rok prvý raz koná aj na Slovensku pod názvom Suchý február.

Nápad na mesiac bez alkoholu sa zrodil v roku 2013. Počas rokov sa vyprofiloval ako osvetová kampaň za umiernené pitie alkoholu, ktorú organizuje nezisková organizácia Suchej únor. Tá zatiaľ podľa neoficiálnych štatistík uvádza, že na Slovensku je približne 400 000 ľudí závislých od alkoholu, pričom každý rok môže pribudnúť asi 6000 ľudí.

Kampaň sa združuje okolo Kláry Dzúrikovej a členov občianskeho združenia Psychiatrická klinika v Trenčíne: „Myšlienkou prečo tento projekt priniesť a spustiť na Slovensku, bolo uvedomenie si jasne alarmujúcej situácie, ktorá sa týka požívania alkoholu a ktorá je často za hranicou bežnej konzumácie. Veríme, že táto kampaň môže priniesť obohatenie v oblasti celkového zdravia populácie a zlepšovania kvality života aj na Slovensku“.

Podľa WHO zaraďujeme Slovensko čo sa týka spotreby alkoholu na 18. najhoršie miesto v európskom regióne (celkovo 53 štátov).

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

11,5 l čistého alkoholu za rok pripadá na Slovensku na osobu staršiu ako 15 rokov, v prepočte s vynechaním úplných abstinentov – je až 16,6 l čistého alkoholu na osobu za rok. V údajoch ale nie je započítaná spotreba nelegálne vyrobeného alkoholu. „Úmrtia spôsobené alebo značne ovplyvnené alkoholom pitím alkoholu sa radia na Slovensku  na 2. miesto., hneď po ischemickej chorobe srdca,“ upozorňuje kampaň.

Jej cieľom je primäť ľudí k tomu, aby si dali od alkoholu na mesiac odstup a zistili tak, ako svoje pitie ovládajú a ako alkohol ovláda ich.

Kampaň bude tento rok na sociálnych sieťach spájať hashtag #insuchoveritas a registrovaní účastníci sa môžu okrem Suchej knihy opäť tešiť aj na uzavretú česko-slovenskú skupinu na facebooku, kde môžu zdieľať svoje zážitky, podporovať sa a inšpirovať.

Záujemcovia sa môžu zaregistrovať do výzvy na stránke www.suchyfebruar.sk, tu nájdete aj online Test nezávisloti, ktorý môže poskytnúť účastníkom ďalší pohľad na to, ako na tom s pitím naozaj sú, a tiež kontakty na možné zdroje pomoci. “Efekt abstinencie, aj keď len krátkodobej, pochopiteľne zaregistrujú hlavne ľudia, ktorí pijú alkohol pravidelne a často. Po mesiaci sa zlepší nielen funkcia pečene a psychický stav, ale nápadne sa pozitívne premení aj vonkajší vzhľad,” vysvetľuje Ladislav Csémy z Národného ústavu duševního zdraví.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password