Suchý február: Vydržíte mesiac bez kvapky alkoholu?

Od dnešného dňa štartuje kampaň Suchý február a znamená to jediné: Niektorí Slováci a Česi ostanú dobrovoľne bez jedinej kvapky alkoholu.

Február 2022 je jubilejným desiatym ročníkom tradičnej zdravotnej osvetovej kampane. Tá pomáha širokej verejnosti preveriť jej vzťah k alkoholickým nápojom a prípadne zmeniť zabehnuté zvyky. Ku kampani sa každoročne pridávajú viaceré slovenské i české mestá.

Z pitia alkoholu sa na Slovensku stáva nebezpečný trend.

„Slovensko patrí v celosvetovom meradle ku krajinám s vysokou spotrebou alkoholu na obyvateľa,“ stojí na webe Ministerstva zdravotníctva SR, v príručke Komplexného manažmentu pacienta so závislosťou od alkoholu. Cieľom kampane je tiež poukázať na znepokojujúci fakt. „Popíjanie je náš národný šport, 400 000 ľudí na Slovensku je závislých od alkoholu a každý rok pribudne ďalších 6000.“ dodáva ministerstvo.

Ilustračný obrázok: pixabay.com

Kampaň zdôrazňuje, že na každú osobu staršiu ako 15 rokov pripadá u nás 11,5 litra čistého alkoholu za rok.

Pravidlá sú jednoduché – celý február bez alkoholu. Účastníci „Sucháča” sa môžu pridať k výzve registráciou na stránkach www.suchyfebruar.sk. „Registrovaných účastníkov prevedieme mesiacom na suchu od začiatku do konca. Máme pre nich pripravené informačne aj zábavou nabité newslettery a taktiež unikátnu knihu, ktorú sme vydali. Registráciou ľudia podporia nielen kampaň, ale predovšetkým našu ďalšiu činnosť na poli osvety, vzdelávania a prevencie rizikového správania. A to nielen vo vzťahu k alkoholu, ale aj k ďalším návykovým látkam a závislostiam,” vysvetľuje za organizátorov riaditeľ neziskovej organizácie Suchej únor, Petr Freimann.

Ilustračný obrázok: pinterest.com

V minulom roku si mesačnú abstinenciu vyskúšalo až 700 tisíc ľudí a každý druhý účastník konzumáciu alkoholu obmedzil aj po februári.

Dôležitým cieľom je pozitívny vplyv kampane na zúčastnených. Suchý február (únor) umožňuje dať si na mesiac od alkoholu odstup. Vďaka tomu môže človek zistiť, ako svoju chuť na pitie dokáže, respektíve nedokáže ovládať. Podľa prieskumu medzi 706 účastníkmi v roku 2021 deklaruje zníženie spotreby alkoholu ešte 4 mesiace po kampani 53% z nich. Tak čo, pridáte sa aj vy?

Televízia Nitrička

Forgot Password