Súčasné umenie: Land art

Umelecký smer moderného umenia vznikol v druhej polovici 60. rokov 20. storočia v USA.

Land art vychádzajúci z anglických slov land – pôda a art – umenie začali prezentovať umelci, ktorí viac nechceli vystavovať svoje diela v uzavretých múzeách či galériách. Namiesto toho sa rozhodli využiť okolitú prírodu a materiál, ktorý ponúka – pôda, kamienky, lístie, drevo, kvety, ľad atď. Zväčša sa land artové diela nachádzajú na nedostupných miestach, kde ešte nezasiahla ľudská ruka, no výnimkou nie sú ani diela situované v dostupných parkoch či v iných verejných priestranstvách.

Svoje korene, podľa dostupných informácií čerpá z čínskych, japonských, francúzskych záhrad, parkov, bludísk a labyrintov a taktiež z predhistorických monumentálnych stavieb, ako je napríklad Stonhange.

Zaujímavosťou na land arte je jeho krehkosť a tvárnosť, keďže diela podliehajú prirodzenému kolobehu prírody, ako sú čas, poveternostné podmienky, rast, prirodzená zmena štruktúry materiálu a mnoho ďalšieho. V závislosti od použitého materiálu je vznik diela rôzny – môže trvať niekoľko minút, mesiacov až rokov.

Andy Goldsworthy

Land art spolupracuje s fotografiou krajiny, keďže mnohé diela, ktoré boli vytvorené vplyvom samotnej prírody, zanikli. Iné však pretrvali dodnes. Najznámejším výtvorom, ktoré reprezentuje tento umelecký smer, sa stalo dielo Roberta Smithsona – Špirálové mólo. Vzniklo v Severnej Amerike v Utahu v roku 1970. Autor ho vytvoril pomocou bagrov, ktoré zasypávali štrk do tvaru špirály o veľkosti 15 km v dĺžke a 15 metrov v šírke.

Špirálové mólo v roku 2005

Smithson sa čiastočne inšpiroval monumentom – „the Great Serpend Mound „– Veľký hadí kopec (preklad red.), uvádza web.archive.org.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password