Štyri nové cyklogaráže majú byť dokončené budúci týždeň

Fungovať majú na čipy, ktoré budú pravdepodobne vydávané na meno. Energiu si vyrobia sami.

foto: TV Nitrička

Cyklogaráže budú rozmiestnené na štyroch frekventovaných lokalitách v Nitre, najmä v centre. Ide o priestor pri Chrenovskom moste, pri atletickom štadióne, na Dražovskej ceste pri Pedagogickej fakulte UKF a pri zimnom štadióne na Jesenského ulici. Do každej z nich sa zmestí 30 bicyklov.

„Vnímame záujem verejnosti o používanie bicyklov, zvlášť teraz na jar, kedy sa navyše pomaličky uvoľňujú pandemické opatrenia. Cyklogaráže sú tou časťou cyklistickej infraštruktúry, ktorá doteraz v Nitre chýbala a jej absenciu cyklistická verejnosť pociťovala. Keď sa dokončia, nebude problém nechať auto na záchytnom parkovisku, presadnúť na bicykel a pohybovať sa po Nitre rýchlo a efektívne. Mnohým tiež odpadne problém s uskladnením bicykla,“ mieni primátor Marek Hattas.

Radnica si uvedomuje výhody cyklodopravy, preto chce výraznejšie motivovať ľudí na prechod z áut na nemotorizovanú formu dopravy.

foto ilustračná (pixabay.com)

Dané lokality boli vybrané vzhľadom na to, že ide o záchytné parkoviská. Ľudia tu môžu parkovať zadarmo a dopraviť sa odtiaľ do iných častí mesta. „Cyklogaráže tiež vzniknú pri nájomných bytoch a pri internátoch, kde je tiež predpoklad ich väčšieho využívania,“ dodal Ivan Janček z odboru dopravy na nitrianskej radnici. Garáže budú fungovať na čip, ktorý predstavuje elektronický zámok. Po priložení čipu sa užívateľ dostane do cyklodepa. „Čipy budú pravdepodobne vydávané na meno, pre lepšiu kontrolu toho, ktorý užívateľ kedy použil cyklogaráž. V prípade, že sa niečo prihodí, bude posledný užívateľ poľahky indentifikovaný,“ vysvetlil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Osvetlenie garáží aj kamerový systém bude napojený na solárne panely, ktoré budú na streche každej cyklogaráže. Garáže si tak sami vytvoria svetlo a energiu pre svoj kamerový systém. Ich celková cena je 159 867 eur, s DPH. Mesto zaplatí sumu 7  994 eur, zvyšok pokryje dotácia z ministerstva dopravy. Práce majú byť ukončené do 18. mája.

Televízia Nitrička

Forgot Password