Študentka UKF sa popasovala s neľahkou úlohou

Počas 12 mesiacov sa ako delegátka pri OSN zúčastnila viacerých významných stretnutí.

Jej prvé kroky viedli rovno do New Yorku na Mládežnícky klimatický samit, potom nasledovali Climate Action Summit a 74. Valné zhromaždenie OSN. Študentka Filozofickej fakulty UKF Petra Pauerová počas ostatného roka navštívila mnohé miesta a získala cenné skúsenosti ako mládežnícka delegátka OSN.

Do funkcie nastúpila v septembri 2019 po 2 mesiacoch mentoringu s jej prechodcom a rôznych stretnutiach na ministerstvách.

Hlavným zámerom cieľavedomej študentky bolo, aby sa diskusia na tému „Čo sú ciele udržateľného rozvoja?“ zmenila na tému „Ako vieme prispieť k naplneniu cieľov udržateľného rozvoja?“. Napokon boli obe témy zlúčené.

Petra študovala na UKF ruský jazyk v interkultúrnej a obchodnej komunikácii a euroázijské štúdiá.

Z 12 mesiacov strávila v americkej metropole mesiac. „Vďaka milému prijatiu zo strany slovenskej misie som počas tohto času mala možnosť byť prítomná na každom samite, ktorý prebiehal a následne aj na rozpravách rôznych výborov,“ opisuje zážitky Petra.

V rámci zbierania skúseností stihla tiež dvakrát navštíviť Brusel, no potom prišiel koronavírus.

Ten ovplyvnil aj Petrin mandát. Osobné stretnutia boli zrušené alebo presunuté do online priestoru. Petra sa teda so šírením svojej témy o udržateľnom rozvoji presunula do virtuálneho priestoru a prednášky viedla cez videokonferenčný systém Zoom. Petra je rada, že sa jej vďaka Instargramu a kvízom, ktoré sem pravidelne pridávala, podarilo vybudovať pozitívny vzťah s publikom. „Taktiež sa nám ako delegátom z V4 podarilo spraviť online diskusiu. Sú to veci, ktoré možno na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, ale organizačná logistika na ich pozadí vie byť veľmi náročná,“ približuje Petra.

Podľa jej slov síce musela obetovať voľný čas, no neľutuje to, získala totiž oveľa viac.

„Mala som možnosť byť na Valnom zhromaždení, na konferencii OBSE, prezentovať Ciele udržateľného rozvoja medzi mladými ľuďmi, aby o tom vedelo väčšie publikum, bola som donútená lepšie porozumieť tomu, ako fungujú sociálne siete, viesť stránku programu, naučiť sa robiť nevtieravé promo a mnoho ďalšieho. Takže, ten voľný čas som naozaj v pokoji oželela,“ dodáva mladá študentka, ktorá sa aktuálne teší z bakalárskeho titulu a v septembri pokračuje v magisterskom štúdiu.

foto: Petra Pauerová (zdroj ukf.sk)

Ak vás článok zaujal, prečítajte si aj o výzve pre potenciálnych delegátov:

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password