Študenti z Nitry obsadili prvé miesta enviro súťaže. Navrhli projekty pre mesto a okolie

Cieľom súťaže je hľadať riešenia pre konkrétne problémy s vodou. Víťazné návrhy sa týkajú napríklad aj areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) a obci Veľké Zálužie.

Projekt Martina Maninu (zdroj: uniag.sk)

Študenti a absolventi Fakulty Záhradného a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity obsadili prvé tri miesta celoslovenskej súťaže s názvom Pre vodu. Absolútnym víťazom piateho ročníka súťaže sa stal absolvent univerzity Martin Manina s návrhom hospodárenia so zrážkovými vodami v hlavnom areáli SPU. So štylizáciou mokraďového spoločenstva v obci Trenčianske Biskupice obsadil druhé miesto Miroslav Čibik.

„Zdieľané tretie miesto patrí projektu protipovodňovej a protieróznej ochrany v obci Veľké Zálužie od Jakuba Pagáča a Alexandry Pagáč Mokrej,“ uvádza univerzita.

Projekt Martina Maninu (zdroj: uniag.sk)

Porota so zreteľom na originalitu, kvalitu a prínos špeciálne ocenila študentku fakulty Andreu Zajacovú za projekt Zatraktívnenie rybníka v areáli schátralých Kúpeľov Byšta.

Ideou súťaže, ktorú pravidelne organizuje Nadácia Ekopolis, je prepojiť mladých ľudí s mestami a obcami, hľadajúcimi riešenia konkrétnych problémov s vodou na ich území.

Projekt Miroslava Čibika (zdroj: uniag.sk)

„Samosprávy, mimovládne organizácie, školy a iné subjekty mohli začiatkom minulého roka prihlásiť reálne problémové situácie s vodou, z ktorých bolo následne vybratých 10 modelových situácií na riešenie. Vybrať si spomedzi návrhov, či nominovať vlastnú semestrálnu či diplomovú prácu následne mohli mladí odborníci od 18 – 30 rokov ako jednotlivci, ale vítané boli aj súťažné tímy v zložení maximálne šesť členov,“ vysvetľuje Nadácia Ekopolis.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password