Študenti UKF priložili ruku k dielu. Film Cesta von poputuje do sveta

Svedectvo o snahe rómskych žien v boji proti generačnej chudobe v segregovaných rómskych komunitách pôjde do sveta aj vďaka prekladateľom z nitrianskej Katedry translatológie.

Študenti nitrianskej UKF dostali jedinečnú príležitosť. Otestovať svoje prekladateľské zručnosti mohli vďaka spolupráci s občianskym združením Cesta von. Práve to sa dlhodobo venuje podpore vzdelanosti ľudí z chudobných a vylúčených komunít. Hlavným cieľom aktivít združenia je rozvíjať potenciál a vytvárať príležitosti pre lepšie budúce uplatnenie ich obyvateľov.

Rovnomenný autorský dokumentárny film Cesta von (2019) z tvorivej dielne spoločnosti Fluidum Film odkazuje na rovnaké posolstvo.

Cez osobný príbeh Alexandry Giňovej zobrazuje snahu rómskych žien a ich boj proti generačnej chudobe v odlúčených rómskych komunitách. „Mnoho tvárí z dokumentárneho filmu je známych aj vďaka úspešnej iniciatíve združenia Projekt Omama, ktorý získal pozornosť a uznanie nielen u nás, ale aj v zahraničí,“ hovorí Emília Perez z Katedry translatológie UKF. A práve to je dôvod, prečo sa tvorcovia dokumentu rozhodli sprístupniť film aj divákom spoza hraníc.

Preklad dokumentu do anglického jazyka a tvorbu titulkov zabezpečovali nitrianski študenti.

V rámci prekladateľskej praxe sa tak i budúci profesionáli v oblasti translatológie stali súčasťou filmového projektu. Práve vďaka ich práci dokument z prostredia chudobných a vylúčených komunít môžu tvorcovia predstaviť aj na medzinárodných filmových festivaloch.

Cesta von (dokumentárny film)
Slovensko, 2019, 55 min.
Réžia: Magdaléna Kmeťková, Roman Hraník
Scenár: Magdaléna Kmeťková, Jakub Hraník
Kamera: Roman HraníkPreklad a titulky: Dominika Balážová a Michal Zervan
Odborné vedenie a korektúra: Emília a Marcos Perez

Foto: UKF/Fluidum Films, s. r. o.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password