Študenti SPU sa môžu zapojiť do senzorického hodnotenia potravín

Na nové postupy pri príprave potravinárskych výrobkov metódou sous-vide sa zameriava aktuálny výskum vedeckých pracovníkov z Výskumného centra AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre.

Do senzorického hodnotenia potravín sa môžu zapojiť aj zamestnanci a študenti univerzity. „Záujemcovia môžu vyplniť krátky dotazník, na základe ktorého ich začlenia buď do laickej komisie, prípadne sa môžu stať súčasťou školeného panelu hodnotiteľov,“ uviedla hovorkyňa univerzity, Renáta Chosraviová.

Metóda sous-vide je varenie potravín balených vo vákuu pri konštantne nízkej teplote.

Týmto spôsobom sa dajú spracovávať mäso, ryby, syry, zelenina, pričom potraviny si zachovávajú svoju pôvodnú arómu, vzhľad, farbu, ako aj všetky dôležité živiny. Potraviny zostanú naďalej čerstvé a možno ich takto skladovať v chladničke či mraziacom boxe. „Vákuovaním potravín predĺžime životnosť a nemusíme ich ihneď po nákupe spracovávať a obávať sa, že sa znehodnotia,“ dodala Patrícia Martišová, vedeckovýskumná zamestnankyňa výskumného centra.

Vo Výskumnom centre AgroBioTech SPU v Nitre minulý rok realizovali senzorické hodnotenie sous-vide kuracích pŕs. Tie varili pri rôznej teplote a čase.

Na hodnotení sa zúčastnilo 12 laických hodnotiteľov vo veku 25 až 46 rokov a sledovali farbu, pach, textúru, chuť a celkový dojem. „Na základe dosiahnutých výsledkov hodnotenia sme vybrali vhodnú teplotu a optimálny čas na dokonalé uvarenie kuracích pŕs metódou sous-vide,“ skonštatovala Martišová. Tieto poznatky budú ďalej aplikované pri vývoji nových mäsových výrobkov, ktoré sú obohatené o prírodné rastlinné silice. Tie majú za cieľ predĺžiť ich trvanlivosť a zvýšiť mikrobiologickú bezpečnosť.

Televízia Nitrička

Forgot Password