Študenti psychológie pomáhajú seniorom prostredníctvom online rozhovorov

Poskytovanie pomocnej ruky prostredníctvom rozhovorov sa deje cez displej počítača.

Počas lockdownu využilo množstvo klientov Zariadenia sociálnych služieb (ZSS) Viničky možnosť porozprávať sa s budúcimi psychológmi. Začínali na báze toho, čo mali a až neskôr pribudli ďalšie počítače či notebooky.

Technológie zabezpečujú, že do projektu sa môžu zapojiť i klienti so zhoršenými pohybovými zručnosťami či ležiaci klienti, ktorým techniku priniesli priamo na izbu.

„Prvé stretnutia boli rozpačité, pretože takú techniku v živote nezažili a vo svojich 90 rokoch si to nevedeli predstaviť,“ vyjadrila sa sociálna pracovníčka a koordinátorka projektu SenSkype, Jana Tráčová. Podľa študentky Zuzany Gredeckej, ktorá pôsobí ako poradca SenSkype, sa problémy seniorov líšili. „Niektorí boli ako naši starkí a aj oni nás tak vnímali. Niektorí mali ťažšie životné situácie, pociťovali samotu či úzkosť.“

Pre mnohých klientov v ZSS je kontakt s poradcom v online priestore jediným externým kontaktom v tomto období.

Poradenstvo má viacero účelov – mladým študentom poskytuje možnosť zlepšiť svoje zručnosti v odbore, ktorému sa chcú venovať a seniorom dáva možnosť vyrozprávať sa zo svojich problémov či podeliť sa s radosťami.

Viac sa dozviete z reportáže TV Nitrička https://tvnitricka.sk/psychologovia_pomahaju/

Televízia Nitrička

Forgot Password