Strečing – prečo by sme ho nemali podceňovať?

Slovo strečing pochádza pôvodom z angličtiny, kde „stretching“ znamená naťahovanie alebo rozťahovanie. Ide o formu fyzickej aktivity, pri ktorej cielene naťahujeme svalstvo, čím zlepšujeme jeho pružnosť. Kedy zaradiť strečing do tréningu a v čom je jeho dôležitosť?

Strečing je častokrát pri cvičení zanedbávaný a neprikladá sa mu príliš veľká vážnosť. Ľudia chcú nabrať svalovú hmotu, a tak v posilňovni dvíhajú ťažké váhy. Avšak zabúdajú, že práve správne ponaťahovanie svalov pred tréningom je dôležitou prevenciou pred zranením. Pri cvičení dochádza k takzvaným svalovým kontrakciám. Pri strečingu ide v podstate o predlžovanie väzivového tkaniva a svalov. Je to cielené cvičenie, vďaka ktorému naťahujeme svalstvo až do krajnej polohy a tým zlepšujeme svalovú elasticitu a svalový tonus. Pri jeho vykonávaní dochádza k reštrukturalizácii svalového vlákna, čím sa urýchľuje proces regenerácie.

Strečing dokáže upokojiť centrálnu nervovú sústavu a slúži na zlepšenie pohyblivosti jednotlivých kĺbov. 

Dynamický a statický strečing 

S dynamickým strečingom sa bezpochyby stretol každý z nás. Stačí, ak sa vrátime spomienkami na hodiny telesnej výchovy, kedy sme absolvovali spoločnú triednu rozcvičku. Úlohou dynamického strečingu je pripraviť telo na špecifickú športovú aktivitu. Vďaka „zahriatiu“ svalov, a teda zlepšeniu prekrvenia organizmu, dávame telu signál, že ho ideme fyzicky zaťažiť. Dynamický strečing zrýchľuje metabolizmus a taktiež zlepšuje flexibilitu svalov, čím dokážeme predísť nepríjemným zraneniam. 

Statický strečing by sme na druhej strane mali vykonávať po fyzickej aktivite. Je to prostriedok, ako naše telo upokojiť, nechať „vychladnúť“ a dopriať mu pár minút regenerácie. Výhodami statického strečingu sú uvoľnenie a relaxácia zaťažených svalov a šliach, no taktiež ide o prevenciu pred zraneniami svalov či nepríjemnej svalovej bolesti, ktorú každý poznáme pod pojmom „svalovka“. 

Kedy a ako dlho by sme mali „strečovať“?

Ako sme vyššie uviedli, strečing by mal tvoriť bežnú súčasť každého tréningového plánu, a to nie len v prípade profesionálnych športovcom, ale aj športovcov amatérov. Mal by byť praktizovaný pred a po akejkoľvek fyzickej aktivite, avšak odporúča sa ho využívať aj počas dňa. Platí to hlavne pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie či vykonávajú opakované pohybové vzorce. Svaly sa týmito pohybmi skracujú a práve strečing je prostriedok ako ich opäť natiahnuť. Dôležitým detailom pri strečingu je správne a plynulé dýchanie. V natiahnutej pozícii by sme mali zostať približne 15 – 20 sekúnd, avšak nikdy by sme nemali prekročiť hranicu bolesti. Pohyby by mali byť vykonávané pomaly a opatrne, pretože pri prudkých a nečakaných zmenách by mohlo dôjsť k ešte väčšiemu skráteniu svalstva. 

Kristína Fáberová 

Zdroj foto: pixabay.com

Televízia Nitrička

Forgot Password