Štátny podnik vyrubil Nitre nájomné za testovanie

Tento krok pobúril mestských poslancov.

Viacerých nitrianskych mestských poslancov rozhorčila zmluva medzi mestom Nitra a štátnym podnikom Agrokomplex – Národné výstavisko. Podľa nej má mesto štátnej firme zaplatiť vyše 29.000 eur za to, že mesto v areáli Agrokomplexu zriadilo počas plošného testovania šesť odberných miest.

Po uplatnení zľavy je výsledná suma v hodnote 25.392 eur.

Niektorí mestskí poslanci považujú takúto zmluvu za nehoráznosť. „Pre mňa je absolútne nepredstaviteľné, aby si štátny podnik pýtal od mesta nájomné. Prednosta Mestského úradu v Nitre mi pred časom povedal, že nebudeme platiť nič, že je to dojednané. A teraz vidím zmluvu medzi Agrokomplexom a mestom Nitra na skoro 30.000 eur. Je toto normálne, že my vôbec platíme štátnemu podniku? Toto je absolútna nehoráznosť, aby sme  my, z našich zdrojov, platili 30.000 eur za používanie miesta na plošné testovanie, ktoré sme si nevymysleli my. Toto je vrchol drzosti!“ skonštatoval nitriansky poslanec Ján Greššo.
Podľa prednostu mestského úradu Martina Horáka dostal magistrát informáciu, že Agrokomplex nebude prenájom spoplatňovať. Zároveň však pripomenul, že predmetom zmluvy nie je len poplatok za nájom priestorov. „Je to aj samotná príprava areálu, sú to unimobunky, ľudia, ktorí to zabezpečovali, nejaký materiál. Oproti cenníkovým cenám nám dali nižšiu sumu, ale stále počítam s tým, že nám to štát preplatí,“ povedal Horák. Ako pripomenul, z celkového poplatku tvorí cena za nájomné sumu 3300 eur. „Zvyšok je za stavbu, za elektrické prípojky, za ľudí. Treba si uvedomiť, že bez Agrokomplexu by sme iba ťažko a nekomfortne dokázali zabezpečiť testovanie, pretože tam bolo šesť odberných miest, teda desatina celého počtu. Naše priestory i areály základných škôl boli vyčerpané, takže by zabezpečenie testovania bolo veľmi problematické,“ dodal Horák.

Podľa primátora Mareka Hattasa bude mesto trvať na refundácii nákladov. Zo svojou požiadavkou sa už obrátil aj na Okresný úrad v Nitre.

„Toto by bola tá najlepšia a najschodnejšia schéma. Agrokomplex je nám dlžný na daniach. Len čo nám budú refundované z okresného úradu financie, tak mi zaplatíme Agrokomplexu, on nimi môže disponovať ďalej a môže nám zaplatiť svoj dlh na dani z nehnuteľností. Pokiaľ nastanú nejaké komplikácie na okresnom úrade, tak vtedy môžeme začať kričať a búchať po stole,“ povedal Hattas.

K problému sa vyjadrilo aj samotné výstavisko. Vedúci oddelenia marketingu a komunikácie Martin Lužbeťák pripomenul, že samospráva môže požiadať štát o refundáciu nákladov spojených s testovaním, Agrokomplex však takúto možnosť nemá.

Televízia Nitrička

Forgot Password