Štatisti hodnotia úmrtnosť. V Nitrianskom kraji sa situácia mierne zhoršila

Celkovo sa nadúmrtnosť oproti začiatku roka výraznejšie zmiernila.

Vplyv ochorenia Covid-19 v prípade nadúmrtnosti na Slovensku naďalej klesá. „COVID-19 bol medzi príčinami úmrtí na ôsmej priečke, dosiaľ sa tento rok umiestňoval do tretieho miesta,“ uvádza Štatistický úrad SR. Celkovo sa nadúmrtnosť na Slovensku v júni 2021 znížila na 5 %, pričom v štyroch krajoch dosahovala nad 10 %.

Čo sa týka Nitrianskeho kraja Štatistický úrad SR informoval, že nadúmrtnosť sa v júni prejavila v 6 z 8 slovenských krajov, bez ohľadu na dôvody úmrtia. „Oproti májovým hodnotám sa situácia v miere nadúmrtnosti zhoršila v Banskobystrickom, Trnavskom a Nitrianskom kraji,“ vysvetlil úrad.

Počas júna zomrelo na Slovensku 4 251 osôb, teda najmenej za posledných dvanásť mesiacov.

Seniori nad 65 rokov sú najčastejšími obeťami úmrtnosti. V tejto kategórii zomrelo takmer 3, 3 tisíc osôb, čo je o 8 % viac ako päťročný priemer. Nasleduje kategória mladších seniorov od 65 do 74 rokov. Oproti máju tu nadúmrtnosť klesla o päť, no oproti kritickému januáru až o 90 bodov.

Vlna pandémie v júni citeľne klesla, čo sa odrazilo aj na pošte úmrtí. Takmer polovicu z tých júnových zapríčinili choroby obehového systému. Na následky Covidu v júni zomrelo 76 osôb. Prvé tri mesiace tohto roka bol korovanírus najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, v apríli klesol na druhé miesto a v máji ešte o priečku nižšie. „Kým v januári až v marci spôsobil COVID-19 na Slovensku úmrtie 37 až 40 ľudí zo sto, v júni to boli už len 2 osoby zo sto,“ spresnila Zuzana Podmanická, hovorkyňa Štatistického úradu.

zdroj grafov: Štatistický úrad SR, foto: NH

Forgot Password