Štát chce Slovákom prispieť na nové auto

Vláda schválila novelu zákona. Témou sú elektromobily a vozidlá s alternatívnym pohonom, na ktoré bude možné získať príspevok od štátu.

Vláda minulý týždeň schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií určenej na nákup vozidiel. S podobným programom pod názvom „šrotovné“ prišla už v minulosti. Dnes sú témou novely elektromobily alebo vozidlá s alternatívnym pohonom.

„Prioritný zámer ministerstva hospodárstva je v budúcnosti podporiť nákup elektromobilov a znenie novely otvára možnosti pre finančnú podporu žiadateľov, ktorú konkrétne definujú až budúce výzvy. O konečnej podobe novely bude rozhodovať NR SR,“ povedal Maroš Stano, hovorca Ministerstva hospodárstva SR.

Do výzvy na príspevok určený na kúpu elektromobilu sa môžu zapojiť fyzické aj právnické osoby. Dotácie budú poskytnuté obciam a samosprávam. „Všetky podmienky pre získanie podpory budú spresnené pri jej vyhlásení,“ dodal Maroš Stano. Výzva by mala byť vyhlásená v poslednom štvrťroku 2019.

Medzi vozidlá s alternatívnymi pohonom patria autá s elektrickým, hybridným pohonom, alebo rôzne náhrady ropných palív. Podiel áut s alternatívnym pohonom v automobilovom priemysle stále rastie. Súvisí to najmä so snahou o zníženie emisií a ochranou životného prostredia.

Monika Hozáková

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password