Starší vs. novostavba, byt či dom?

Na trh s realitami v Nitre sa bližšie pozrela TV Nitrička.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

U Slovákov stále pretrváva snaha mať vlastné bývanie. Nízke úrokové sadzby lákajú ku kúpe vlastnej nehnuteľnosti. V Nitre máte na výber z viacerých možností.

Nové byty vyrastajú v meste aj tento rok a vyzerá to tak, že ich cena sa ani v súčasnom období nebude znižovať. Ceny naopak stúpajú a dopyt po bytoch je veľký. Podľa hovorcu mesta Nitry Tomáša Holúbeka je aktuálne v štádiu výstavby v meste viac ako 2500 bytových jednotiek. Ide však aj o novostaby, pri ktorých prebieha prípravný proces, napríklad posudzovanie životných vplyvov stavby alebo sú v procese územného rozhodnutia a pod.

zdroj: TV Nitrička

„V Nitre prebieha výstavba naozaj pomerne vo veľkej miere. Výstavbu vidíme aj v centre Nitry, sú tu veľké projekty, ako napríklad projekt bývalého pivovaru, projekt Orbis, projekt Tabáň a takisto sú to aj nejaké okrajové časti Nitry, napríklad na Zobore Jelenecká, prípadne v Mlynárciach, na Klokočine Hviezdoslavova, Pieskova ulica a ďalšie,“ vymenúva hovorca mesta.

Stále pretrváva záujem o staršie bytové domy.

Rozhodujúca je pritom atraktívnejšia kúpna cena. Podľa realitného makléra sa však trh začína vyvažovať a záujem o novostavby rastie, najmä pokiaľ ide o menšie 1 a 2-izbové štartovacie byty. „Čím je menší byt s menšou výmerou, tým pádom cena na m2 je zase vyššia v porovnaní s väčšími bytmi. V priemere sa novostavby momentálne hýbu v sume plus-mínus okolo 2 tisíc eur na m2,“ vysvetľuje realitný maklér Richard Pauke.

zdroj: TV Nitrička

Rastie aj záujem o rodinné domy a nájomné byty.

4-izbový dom s rozlohou 100 m2 s pozemkom 5 á kúpite v okolí mesta v priemere za 150 tisíc eur. Tí, ktorí majú záujem o nájomné bývanie, by mali vedieť, že po nehnuteľnostiach, ktoré mesto postavilo na Hlbokej, má na Tehelnej ulici vyrásť ďalší 220 nájomných bytov.

Reportáž redaktora Silvestra Roštára si môžete pozrieť aj v spravodajstve TV Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password