Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre predstavuje výtvarné dielo Igora Cvacha

V priestoroch Starého divadla Karola Spišáka v Nitre prebieha do 30. októbra výstava Jesenné predstavenie zo zbierky Igora Cvacha.

Na organizácii výstavy sa podieľala Galéria Foyer. Kurátorkou výstavy je Marta Hučková Kocianová, ktorá spolu s hercom Ivanom Gontkom, členom hereckého súboru Starého divadla Karola Spišáka, výstavu otvorila. Ivan Gontko na otvorení zastupoval riaditeľa Starého divadla Martina Kusendu, privítal autora výstavy a požiadal Martu Hučkovú Kocianovú, aby zúčastneným podrobnejšie priblížila osobu a výtvarnú tvorbu umelca.

„Dlhé roky pracujem s výtvarným umením a výstavami. Jedným z autorov, s ktorým som mala možnosť sa zoznámiť asi pred dvoma rokmi bol Igor Cvacho, ktorý je medzinárodne uznávaným maliarom, grafikom, ilustrátorom, vydavateľom bibliofílií a okrem iného aj autorom textov k piesňam,“ povedala na úvod kurátorka výstavy Marta Hučková Kocianová, ktorú tvorba zaujala a oslovila autora k výstave.

Aktuálna výstava predstavuje špeciálnu kolekciu figurálnych diel, malieb a grafík. Výtvarník pri tvorbe využíva kombináciu techník (napr. lept, suchá ihla, mezzotinta). Inšpiráciou sú preňho motívy z divadelného a muzikantského prostredia. „V tomto cykle grafík sa dominantným motívom stala Femme fatale – osudová žena, ktorú zakomponoval do svojho diela,“ dodala kurátorka výstavy.

Autor pre návštevníkov divadla pripravil multikultúrny večer. V rámci vernisáže predstavil svoje výtvarné diela. Obrazy, ktoré tu vystavuje sú z posledného obdobia. Samotný autor k aktuálnej výstave uviedol: „Inšpiráciu čerpám zo života tak ako prichádza deň za dňom. Obrazy zo mňa plynú prirodzene. A preto, že nie som len výtvarníkom ale som aj polyfunkčným umelcom, tak súčasťou vernisáže bude aj môj folkový recitál vlastných piesní.“

Autor vystavuje svoje obrazy po celom Slovensku i v zahraničí v mnohých svetových metropolách ako napr. Praha, Brusel, Helsinki, Varšava, Viedeň atď. Je predsedom výtvarného združenia Cont Art, členom Združenia grafikov Slovenska a Umeleckej Besedy Slovenskej a organizátorom rôznych umeleckých projektov či už výtvarných sympózií alebo koncertov. Igor Cvacho v posledných rokoch píše vlastné piesne, ktoré mu vyšli na štyroch autorských CD. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení, okrem iného získal dvakrát výročnú cenu Ministerstva kultúry SR Najkrajšia kniha Slovenska.

„Mám za sebou štvrté CD-čko, ktoré sme vydali s kapelou na jar a na jeseň pripravujeme zase vydanie jednej bibliofílie, ktorá nadväzuje na moju staršiu tvorbu,“ povedal na záver Igor Cvacho.

Viac sa dozviete v našej pripravovanej reportáži na stránke tu.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password