Starajú sa o najzraniteľnejších

V meste pod Zoborom žije viac ako 20 tisíc obyvateľov vo veku nad 60 rokov.

Je známe, že staršia skupina obyvateľov patrí v súvislosti s novým koronavírusom k tým najzraniteľnejším. Mnohým v dňoch epidemiologického šialenstva pomáha rodina a blízki. Iní sú odkázaní na pomoc neznámych dobrodincov.

Mesto Nitra prostredníctvom Správy zariadení sociálnych služieb zabezpečuje pre seniorov stravu alebo poskytuje celodenné služby.

Stále sa však nájdu takí, ktorí žijú osamelo a o pomoc či podporu sa požiadať hanbia. Mesto Nitra vyzýva svojich obyvateľov, aby sa rozhliadli okolo a takýmto ľuďom podali pomocnú ruku. „Ak ste zdraví a nevykazujete žiadne príznaky choroby a neprišli ste v poslednom období do kontaktu s nakazenou osobou alebo osobou, ktorá musí podstúpiť karanténu, skúste zopár jednoduchých skutkov,“ ponúka návod radnica.

  • Kontaktujte rodičov, starých rodičov alebo aj susedov a rozprávajte sa s nimi. Vysvetlite im aktuálnu situáciu, posúvajte im overené informácie, upokojte ich. „Krátky rozhovor a váš záujem im určite pomôže v prekonávaní samoty a izolácie, ktorej sú momentálne vystavení,“ radí mesto.
  • Seniori by sa v tomto období mali čo najviac vyhýbať verejným priestorom. Opýtajte sa ich, či nepotrebujú nakúpiť alebo vyzdvihnúť lieky. Nezabudnite však dodržiavať hygienické opatrenia. Chránite tak seba aj ostatných.
  • Šírte osvetu a podporujte k solidarite aj svoje okolie. Čím viac ľudí bude chápať nutnosť pomoci najzraniteľnejším, tým  menšie straty nás čakajú

Mesto Nitra rozbehlo iniciatívnu na pomoc rizikovým skupinám obyvateľov už minulý týždeň. S nedostatkom ochranných pomôcok sa rozhodli zabojovať šikovnými rukami. Zbierali a následne roznášali ochotným krajčírkam materiál na výrobu rúšok. Prvých 100 sa už podarilo odovzdať. „Prvé rúška už našli svojich majiteľov. Stali sa nimi seniori z Domu s opatrovateľskou službou na Bernolákovej ulici a Bytového domu Senior na Krčméryho ulici,“ teší sa z prvotného úspechu radnica.

Šitie rúšok pokračuje a mesto naďalej rozváža aj látky určené na ich výrobu. „Nesmierne si vážime každého z vás, kto nám pomáha ochrániť tých, ktorí to najviac potrebujú,“ uzatvára radnica.

Foto: FB Mesto Nitra

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password