Srdce plné štuplíkov

Život nie je fér. Keby bol, deti by nebývali choré. Našťastie, existujú ľudia, ktorým na šťastí iných záleží. A tak vzniklo srdce plné štuplíkov…

Sofia sa narodila ako extrémne nezrelé bábätko len v 29. týždni tehotenstva. Spolu so svojou dvojičkou Lujzou mala ešte 10 týždňov stráviť chránená v matkinom lone. Príroda to však zariadila inak. Sotva kilové dievčatká prišli na svet predčasne a hneď museli vybojovať ťažkú bitku o život.

Sofinka počas pôrodu utrpela krvácanie do mozgu 3. stupňa, ktoré zasiahlo jej pohybové ústrojenstvo.

Jej sestrička, hoci mala len 980 gramov, vyviazla relatívne v poriadku a dobre sa jej darí aj dnes. Sofia, žiaľ, to šťastie nemala ani napriek vyššej pôrodnej hmotnosti (1 500 gramov). Od prvých dní absolvovala veľmi dlhú cestu. Naučila sa sama papať a už ako mesačné bábätko rehabilitovala. Neposlušné nožičky jej však stále bránia v bežných detských huncútstvach. Stanovená jej bola diagnóza Detská mozgová obrna – Spastická diparéza dolných končatín.

Nevie sama sedieť, stáť v priestore ani chodiť.

Dnes trojročné dievčatko prejde s pomocou pár metrov, no veľmi ťažko a zlým vzorom chodenia. Jej zdravotný stav dokážu podľa odborníkov zlepšiť pravidelné rehabilitácie. Napriek tomu, že rodičia so Sofiou cvičia doma aj v centrách, najúčinnejšie sú špeciálne rehabilitačné pobyty. Tie poisťovne svojim klientom hradia raz ročne do troch rokov veku, neskôr prechádza finančná ťarcha na pacientov. Jeden takýto pobyt vyjde rádovo niekoľko tisíc eur, rodičia teda hľadajú spôsoby, ako nákladnú liečbu dcérke zabezpečiť.

Zbierajú štuplíky z PET fliaš, džúsov a olejov.

Možno ste si všimli veľké kovové srdce v obci Kolíňany. Ľudia doň hádžu vrchnáky z PET fliaš, len aby Mikleovcom a ich Sofii cestu k liečebným pobytom uľahčili. Zberné miesta pre dievčatko nájdete aj v Dolných Obdokovciach, k iniciatíve sa postupne pripájajú i školy a škôlky zo širokého okolia. Zber vrchnáčikov síce nie je zlatá baňa (kilo možno aktuálne vykúpiť za 12 centov), no rodičia dievčatka sú podľa vlastných slov vďační za akúkoľvek pomoc: „Chceli by sme poďakovať obciam, starostom, majiteľom obchodov v Dolných Obdokovciach a v Kolíňanoch za ústretovosť a ľuďom, že aj v tomto hektickom čase majú dobré srdiečko a chcú pomôcť.“

Sofia je hlavička. Už ako 1,5 ročná hovorila dvomi jazykmi.

Na prvý pohľad vidieť, že dievčatko je plné života. Často sa usmieva a na svoj vek je naozaj šikovné. Novú reč si rýchlo osvojí a napriek hendikepu jej nechýbajú ani manuálne zručnosti – už teraz dokáže poskladať puzzle pre 6-7 ročné deti a všetky bežné činnosti sa snaží robiť sama. Sofinka veľmi túži žiť ako jej rovesníci. „Pomôžte mi, aby sa mi splnil sen o tom, že budem môcť s mojou sestričkou a kamarátmi behať za loptou a naháňať sa.“ Aj keď pravdepodobne bude potrebovať oporu a jej chôdza nikdy nebude dokonalá, šanca, že sa rozchodí, naozaj existuje. Bez adekvátnej liečby to však nepôjde.

Pomôžme Sofinke splniť sen, naplňme srdce štuplíkmi.

Foto: súkromný archív rodiny

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password