Grantový program NKN podporil nové dizajnové sedenie pri Divadle Andreja Bagara

Objekt obsahuje nádrž, fungujúcu ako samozavlažovací črepník. Vzniknúť by tu mali „živé sochy“, ktoré poskytnú tieň.

Priestor Svätoplukovho námestia v Nitre doplnili ďalšie dizajnové prvky, ktoré majú okoloidúcim poskytnúť priestor na sedenie a zároveň tieň. Ide o objekty s názvom Square Seeds, ktoré boli vyrobené v umelecko-remeselných dieňach Divadla Andreja Bagara (DAB).

Tri dizajnové objekty obsahujú nádrž, ktorá funguje ako samozávlahový črepník. „Povrch na sedenie je vyrobený z dreva. V pódiu je zemina, ktorá bude vyživovať prútenú architektúru zo živej zelene. Tá bude pre každý kvetináč vytvarovaná samostatne. Vytvoria sa tak živé ,sochy‘ zo zelene, ktorých primárnou funkciou bude tvorba tieňa a oživenie námestia v podobe malej oázy,“  vysvetlil architekt Michal Lošonský, ktorý je spolu s Ninou Protušovou autorom objektov.

Posedenie bolo podporené a vytvorené minulý rok v rámci grantového programu Nitrianskej komunitnej nadácie (NKN) Inovatívne s Foxconnom v sume 7 000 eur.

Program bol v roku 2021 zameraný na hľadanie inovatívnych riešení verejných priestranstiev. Cieľom autorov Square Seeds bolo ozvláštniť okolie námestia súčasným umením a dizajnom, priniesť sem zeleň a zelené riešenia, využiť nové technológie a solárnu energiu, a najmä vytvoriť priestor pre ľudí.

Divadlo chce priestor využívať aj na svoje aktivity – otvorenie sezóny, Deň otvorených dverí, Deň detí a podobne. Objekty však môžu byť využívané aj pri iných verejných podujatiach.

„Z nášho pohľadu bolo dôležité naplniť kritéria projektu SQUARE SEEDS, ktoré sme si pri tvorbe objektov nastavili: prinášať netradičné dizajnové riešenia, spájať náš záujem o nové technológie, súčasné umenie, verejný priestor a zelené stratégie a ponúkať nové zaujímavé prostredie pre ľudí… Realizáciou projektu sa nám podarilo všetko tieto kritéria naplniť a skĺbiť do jedného konceptu,“ uzatvorila dramaturgička DAB Slavka Civáňová.

foto: NKN

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password