Správy pre alergikov: Tieto pele vás potrápia

Situáciu peľovej sezóny sledujú monitorovacie stanice informačnej služby.

Foto ilustračné (pixabay.com)

Medzi jednotlivými obdobiami peľovej sezóny nemusia byť presné hranice, môžu sa prekrývať a ovplyvňuje ich aj počasie. Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR prostredníctvom monitorovacích staníc peľovej informačnej služby pravidelne spresňujú aktuálnu situáciu na Slovensku.

Na základe informácií z Peľového spradajstva sezóna liesky a jelše už skončila. Vyššie koncentrácie v ostatných dňoch dosahoval aj peľ duba, hrabu a jaseňa.

Hlavnú úlohu hrá v tomto období breza.

„Breza kvitne naplno na celom území Slovenska. Peľ brezy ostáva najsilnejším a najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov,“ informuje Janka Lafférsová z peľovej informačnej služby. V 16. týždni monitorovacia stanica v Nitre namerala 204 peľových zŕn brezy na m3 vzduchu. Podľa prognóz z minulého týždňa bude peľ brezy dosahovať vysoké denné koncentrácie, hoci v teplejších oblastiach Slovenska sa predpokladá mierny pokles denných hladín.

Mapa peľovej situácie (zdroj: pelovespravodajstvo.sk)

Spozornieť by mali aj alergici na topoľ, jaseň, vŕbu, javor, hrab, dub, buk, orech, platan a brest.

„Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia. Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne a budú ďalej stúpať koncentrácie spór plesní, naopak pri slnečnom a veternom počasí je predpokladané zintenzívnenie polinotických ťažkostí,“ uvádza Alergoimunologické centrum. Slovenský hydrometeorologický ústav na najbližšie dni hlási miestami ojedinele prehánky a dážď. Fúkať by mal vietor s rýchlosťou 10 – 30 km/h, prípadne v nárazoch 50 km/h.

Alergoimunológovia radia sledovať informačný servis a podľa toho plánovať svoje aktivity. Ak vám peľ prekáža, v aute by ste nemali jazdiť s otvoreným oknom a bez peľových filtrov. Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať hygiene nosa a pravidelným preplachom. Neodporúča sa konzumovať potraviny s obsahom peľových zrniek (niektoré čaje, med a pod.). Ak je to možné, vyhýbajte sa pobytu v prírode, najmä počas teplého a suchého počasia a zdravotný stav konzultujte s alergiológom.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Kosenie trávy tiež radšej prenechajte iným.

Práve v nadchádzajúcich májových týždňoch sa totiž očakáva najväčšia kulminácia tohto podstatného alergénu. Jeho denná koncentrácia môže narastať vplyvom počasia a nadmorskej výšky. Obdobie peľu tráv by malo vrcholiť koncom júla.

Stanice peľovej informačnej služby zaznamenávajú aj prítomnosť peľu rastlín, ktoré va vašom okolí možno ani nerastú, ale peľové zrnká môžu vzdušné prúdy preniesť do vzdialenosti desiatok či stoviek kilometrov. Nosenie rúška, ktoré môže peľ čiastočne zachytiť tak získava nový význam.

Zdroj info: alergia.sk, pelovespravodajstvo.sk, alergoimun.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password