Spoznávať hviezdnu oblohu sa dá aj bez ďalekohľadu

Polia za Klokočinou sú vďaka zníženému svetelnému smogu jedným z najlepších miest na pozorovanie hviezd v Nitre.

Nadšenci astronómie, ktorí sa radi v noci pozerajú na hviezdy, no nevedia ich pomenovať, sa o súhvezdiach či planétach môžu v piatok 23. septembra dozvedieť viac.

„Stretáme sa krátko pred 20:45 na križovatke ulíc Kmeťova a Golianova v Nitre, (dajú sa tam zaparkovať autá). Potom spoločne pôjdeme peši po ceste z betónových panelov cca 400 m do poľa smerom k Párovským Hájom, kde na vhodnom tmavom mieste budeme do cca 22.15 pod vedením člena Slovenského zväzu astronómov Ing. Juraja Pecháča spoznávať oblohu len očami, pričom na ukazovanie bude lektor používať laserové ukazovátko,“ informuje Krajské osvetové stredisko.

Podujatie Hviezdy potrebujú tmu je určené tým nadšencom astronómie, ktorí sa pozerajú v noci na oblohu posiatu hviezdami bez ďalekohľadu a nevedia pomenovať, či vidia hviezdy alebo planéty, ani netušia, kde sú aké súhvezdia a chceli by sa dozvedieť, čo je možné vidieť v tomto ročnom období a hlavne, kde to na oblohe hľadať.

V prípade nepriaznivého počasia (dážď, celá obloha zastrená mrakmi) sa pozorovanie, žiaľ, konať nemôže. Informácie je možné získať na t. č. 0911 540 016.

Televízia Nitrička

Forgot Password