Spoznajte hviezdnu oblohu nad Nitrou

Bez ďalekohľadu, svetelného smogu a so slovami odborníka uvidíte nočnú oblohu v inom svetle.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Vzhľadom na počasie, ktoré nás posledné dni sprevádza, má Krajské osvetové stredisko v Nitre na piatok 12. júna smelé plány – záujemcom chce predstaviť hviezdnu oblohu. V prípade nepriaznivého počasia sa pochopiteľne stretnutie nadšencov astronómie konať nebude, no ak to nočná obloha dovolí, KOS vám odkazuje, aby ste si prichystali napríklad rybársku stoličku alebo deku, pozorovanie hviezd tak bude určite príjemnejšie.

Na akciu sa netreba nahlásiť vopred.

Stačí, ak sa budete o 22.00 hod. nachádzať na poľnej ceste nad križovatkou Kmeťova a Golianova. Na stretnutí astronómov s názvom Hviezdy potrebujú tmu sa budú nadšenci orientovať na večernej oblohe bez ďalekohľadu. Pozorovanie bude preto prebiehať na neosvetlenom mieste cca 400 metrov nad spomínanou križovatkou.

Vizualizácia, ktorú bude možné sledovať za bezoblačného počasia (zdroj: KOS v Nitre)

Približne do 23.30 hod. s Jurajom Pecháčom, členom Slovenského zväzu astronómov spoznáte voľným okom viditeľné hviezdy a súhvezdia.

„Všetkým tým, ktorým sa nebude ťažiť prísť v takú neskorú nočnú hodinu za mesto pozrieť si krásu nočnej oblohy iba voľnými očami, najskôr ukážeme, ako ľahko nájdeme pomerne významnú hviezdu z hľadiska orientácie – Polárku,“ láka Krajské osvetové stredisko. A obzieť si môžete aj súhvezdia Veľká a Malá medvedica, Drak, Lev, Severná koruna, Labuť, Váhy či Škorpión a iné. „Zároveň si predvedieme aj jednoduché astronomické pomôcky (otáčavá mapa hviezdnej oblohy, mobilné aplikácie), pomocou ktorých si môžete aj sami vyhľadať a oboznamovať sa so súhvezdiami na nočnej oblohe,“ dopĺňa program KOS.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password