Spovedať sa môžete – individuálne

Sviatosť zmierenia je za istých podmienok povolená.

Ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Blížia sa veľkonočné sviatky – významné obdobie pre kresťanov. Patrí k nim aj takzvaná spoločná spoveď, na ktorú sa často vyberú aj tí, ktorí bežne nechodia. Štandarnú spoveď teraz nie je možné vykonávať. No podľa Nitriaskeho biskupstva, ak niekto z veriacich o ňu alebo sväté prijímanie požiada, kňazi sú vyzvaní, aby im vychádzali v ústrety.

„Individuálne sväté spovede na požiadanie sú povolené aj v súčasnej situácii. To však neznamená organizovanie spoločných hromadných spovedí veriacich,“ informovala diecéza.

Aj pri Sviatosti zmierenia, teda spovedi je treba dodržiavať, dnes už nevyhnutnú hygienickú normu – rúško a ideálne aj rukavice. Biskupstvo vraví, že máte tiež možnosť osloviť kňaza, ktorý môže v individuálnych prípadoch prísť aj domov a osobne svätú spoveď vykonať.

Napríklad vo Farskom kostole Navštívenia Panny Márie vykonávajú individuálne spovede v pracovných dňoch od 9.00 do 11.00. Farnosť Nitra – Dolné mesto pripomína povinnú výbavu (rúško, prípadne rukavie) a žiada veriacich, aby sa v kostole zdržiavali len nevyhnutný čas.

Vo Farnosti Kalvária by chceli spovedať vonku.

„Slávenie tejto sviatosti budeme vysluhovať na vetranom mieste mimo spovednice (najlepšie príroda), pri dodržaní vhodnej vzdialenosti a s použitím ochranných masiek,“ hovorí správca farnosti Igor Kráľ. Aby sa obmedzilo tvorenie radov a šírenie nákazy, správca odporúča dohodnúť si termín spovede najprv telefonicky.

Biskupstvo pripomína, že je tu možnosť aj takzvanej dokonalej ľútosti. „Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné,“ vysvetľuje diecéza.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password